•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

زندان ارومیه: انتقال ۲ زندانی متهم به قتل جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی

0
874

حقوق بشر در ایران – صبح روز امروز سه شنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, دستکم ۲ زندانی متهم به قتل محبوس در بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه که پیش از این احکام اعدام آنها پس از تائید از سوی دیوان عالی کشور به اجرای احکام ارجاع شده بود جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز سه شنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, داریوش درویش زاده و دانش درویش زاده, دو برادر متهم به قتل عمد و محبوس در بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده این دو زندانی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روز جاری طی تماسی که از واحد اجرای احکام کیفری با آنها گرفته شد مطلع شدند که دانش درویش پور و داریوش درویش زاده, که از ۶ سال قبل به اتهام قتل عمد بازداشت و به اعدام محکوم شدند جهت انجام آخرین ملاقات به زندان مرکزی ارومیه مراجعه کنند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ همه در تلاش هستند تا بتوانند برای اخذ رضایت از ولی دم مقتول برای اجاری احکام اعدام این ۲ نفر کسب رضایت کنند اما این مورد تا به الان محقق نشده و هر لحظه احتمال اجرای حکم داریوش درویش پور و دانش درویش زاده محتمل شده. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

برچسب هاقتل عمدملاقاتمتهم به قتلمتهم به اعداممجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حکم اعدام در ایرانولی دم مقتولکسب رضایتاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداجرای احکام اعداماعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام مخفیانهاعدام دانش درویش پوراعدام داریوش درویش پوراعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان ارومیهاعدام زندانیان در ایراناعدامیاعدامیاناعدامیان ایراناعدامیان در ایرانبند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیهبهداری زندان ارومیهحق حیاتحقوق شهروندیحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانحبس تعزیریزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهزندانیان متهم به قتلزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایرانسلول انفرادی زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی زندان ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: