•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

اعتراضات آبانماه؛ مریم پایاب, فعال مدنی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
697

حقوق بشر در ایران – روز جاری, مریم پایاب, فعال مدنی ساکن شهرستان بهبهان, که در جریان تجمعات اعتراضی در اواخر آبان ماه سالجاری در پی شلیک ماموران امنیتی از ناحیه کمر زخمی شده بود و پس از مدتی توسط ماموران اطلاعات نیروی انتظامی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸, مریم پایاب, فعال مدنی ساکن شهرستان بهبهان که در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی به وی از ناحیه کمر زخمی شده بود و پس از طی مدتی توسط ماموران اداره اطلاعات نیروی انتظامی در این شهرستان بازداشت شده بود پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان سپیدار اهواز آزاد شد. 

براساس این گزارش؛ این فعال مدنی در طی دوران بازجوئی از بابت اتهامات مرتبط با تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری تحت بازجوئی قرار گرفت و پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه ۱ میلیارد تومانی به طور موقت آزاد شد و طی هفته های آتی ابلاغیه حضور وی در دادگاه برای وی ارسال خواهد شد. 

لازم به ذکر است؛ در ساعات پایانی ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۸, “مریم پایاب”, شهروند ساکن شهرستان بهبهان که در جریان تجمعات اعتراضی اخیر در تاریخ ۲۵ آبان ماه سالجاری از ناحیه کمر مورد اصابت گلوله از سوی نیروهای امنیتی قرار گرفته بود پس از انجام عمل جراحی و خارج کردن گلوله از کمر وی این شهروند توسط ماموران اداره اطلاعات نیروی انتظامی این شهرستان بازداشت و بازداشتگاه ارگانهای امنیتی منتقل شده بود. 

مریم پایاب, متولد سال ۱۳۶۸ در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمعات اعتراضی اخیر که با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین و سیر صعودی قیمت کالاها و خدمات برگزار شده بود در پی شلیک مستقیم ماموران انتظامی و امنیتی  ناحیه کمر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مجروح شده بود و پس از بستری در بیمارستان شهیدزاده شهرستان بهبهان و عمل جراحی برای خارج کردن گلوله از کمر به مدت ۳ روز بستری شده بود نهایتا پس از گذشت نزدیک به ۱ ماه از جراحات وارده بر وی توسط ماموران اداره اطلاعات نیروی انتظامی این شهرستان بازداشت و به جهت بازجوئی به مکان نامعلومی منتقل شد. 

شهرستان بهبهان در جنوب غربی ایران و مرکز شهرستان بهبهان در جنوب شرقی استان خوزستان قرار دارد و در جریان تجمعات اعتراضی اخیر که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, در این شهرستان همانند سایر شهرهای دیگر ایران برگزار شد تعداد بسیاری از شهروندان ساکن این شهروندان در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی و انتظامی در این تجمعات اعتراضی یا جان خود را از دست دادند و یا زخمی شدند و از سوی دیگر تعداد بسیاری دیگر از شهروندان هم از سوی ماموران امنیتی و انتظامی با عناوین اتهامی کذب “اوباش”, “اغتشاشگر” و یا “تخریب کننده اموال عمومی” توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند. 

لازم به ذکر است حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۷, ۲۸ و ۲۹ آبان و همچنین در تاریخ ۱ و ۲ آذر ماه ۱۳۹۸, در ۶ گزارش, اسامی کشته شدگان در جریان این تجمعات اعتراضی را اطلاع رسانی کرده بود. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین از اولین روز این تجمعات اعتراضی “حقوق بشر در ایران” از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب  گزارشهای جداگانه ای به تفسیر وضعیت لحظه ای این دور از تجمعات اعتراضی را منتشر کرده است.

روز دوشنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل سومین و آخرین گزارش آماری خود را از تعداد افراد کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی که از دهه سوم آبان ماه ۱۳۹۸ آغاز شد را ارائه کرد و تعداد افراد کشته شده در این تجمعات را دستکم ۳۰۴ نفر اعلام کرد. این سازمان در آخرین گزارش خود شمار کشته شدگان اعتراض‌های آبان ماه را ۲۰۸ تن عنوان کرده بود. این سازمان مدافع حقوق بشر به نقل از منابع خود نوشت که صدها تن از معترضان پس از انتقال به زندان رجایی شهر، در استان البرز، از سوی نیروهای امنیتی به‌طور روزانه مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. در میان هزاران تنی که از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده‌اند، از جمله در زندان رجایی شهر کرج، شماری کودک و افراد ۱۵ ساله حضور دارند. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب شهروندان در ایران ناقض اصل آزادی بیان است و در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است.

برچسب هابازداشتفعال مدنیفعالان مدنیحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریبازداشت و بیخبریبازجوئینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرتفهیم اتهامسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندانحقوق شهروندی در ایرانتظاهرات شهروندان در ایرانتظاهرات در شهرهای ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانبنزینتودیع قرار وثیقهزندان سپیدار اهوازشهرستان بهبهاننافرمانی مدنی در ایرانبند زنان زندان سپیدار اهوازاعتراض به افزایش قیمت بنزینافزایش قیمت بنزینافزایش قیمت بنزین در ایرانگرانی بنزینتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبان۱۳۹۸آبان ماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراض به گرانی بنزین در ایراناحراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸آبان 1398هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات به افزایش قیمت سوختگرانی بنزین در ایرانتجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینابان ۱۳۹۸تظاهرات به افزایش قیمت بنزینمریم پایاببازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸آبانماه سالآبان ماه سال ۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه 1398بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت مریم پایابشهروندان شهرستان بهبهان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: