•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

اجرای حکم شلاق در ملاء عام یک متهم به سرقت در اهواز / ویدئو

0
2105

حکم شلاق در ملاء عام یک متهم به سرقت, ساکن اهواز روز گذشته در یکی از میادین اصلی این شهر اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۸, حکم شلاق یک متهم به سرقت از منازل مسکونی در اهواز در یکی از میادین اصلی این شهر به اجرا در آمد. وی پیش از  این از سوی دادگاهی در این شهر علاوه بر حبس به تحمل ۷۴ ضربه شلاق در ملاء عام نیز محکوم شده بود.  

براساس این گزارش, حکم صادره برای این شهروند که با اتهام سرقت از منازل مسکونی بازداشت شده بود, از سوی شعبه ۱۱۵ دادگاه جزائی اهواز در مجموع به تحمل ۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

هویت این متهم تا لحظه تنظیم این گزارش مشخص نشده است. 

حکم شلاق صادره برای این متهم از سوی شعبه ۷ واحد اجرای احکام دادگستری این شهر به ریاست “قاضی قارونی” به اجرا در آمد.

صدور احکام شلاق توسط دادگاهها در ایران مصداق بارز شکنجه و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر میباشد. 

در ماده یک از کنوانسیون منع شکنجه مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۸۴ در تعریف جامع شکنجه را هر عمل عمدي که بر اثر آن درد يا رنج شديد جسمي يا روحي عليه فردي به منظور کسب اطلاعات يا گرفتن اقرار از او و يا شخص سوم اعمال مي‌شود و یا  مجازات فردی به عنوان عملی که او يا شخص سوم انجام داده است و يا احتمال مي رود که انجام دهد، با تهديد و اجبار و بر مبناي تبعيض از هر نوع و هنگامي که وارد شدن اين درد و رنج و يا به تحريک و ترغيب و يا با رضايت و عدم مخالفت مامور دولتي و يا هر صاحب مقام ديگر انجام گيرد، شکنجه تلقي مي شود.

همچنین در منظر حقوق بشر و اسناد بین المللی مرتبط, رفتارهای قهرآمیز و ایجاد تنش و درگیری از سوی مسئولان زندان رجائی شهر از جمله موارد نقض کننده اصول حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر احترام به مقام انسانی افراد در آن تاکید شده است و گفته شده که هیچ فردی نباید مرود رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت رفتاری که ظالمانه و در راستای ضایع کردن مقام انسانی افراد باشد تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: