•                  
یک شنبه , ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰
یکشنبه, سپتامبر 19

تبرئه الهه رمضان پور, خبرنگار روزنامه همشهری توسط دادگاه کیفری گرگان

0
472

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۶ تیر ماه ۱۳۹۹, دادگاه کیفری ۲ گرگان, با صدور دادنامه ای الهه رمضان پور, خبرنگار روزنامه همشهری در استان گلستان را از اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران, طی روزهای گذشته, الهه رمضان پور, خبرنگار روزنامه همشهری در استان گلستان, با رای دادگاه کیفری ۲ گرگان از اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی تبرئه شد. 

براساس اسن گزارش, این روزنامه نگار, پیش از این به دلیل پوشش اخبار مرتبط با شیوع ویروس کرونا در پی ۲ فقره شکایت از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان با اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی تفهیم اتهام شده بود. 

تبرئه الهه رمضان پور, پس از آن صورت گرفت که رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان شکایات خود از این روزنامه نگار را پس گرفت. 

رمضان‌پور مدیر کانال تلگرامی «پیام آوران سلامت» است که به صورت تخصصی به مشکلات حوزه بهداشت و سلامت در استان گرگان می‌پردازد.

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هافعال تلگرامی الهه رمضان پورفعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننشر اکاذیبنشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومینشر اکاذیب در فضای رسانه ایکانال تلگرامیکانال تلگرامی پیام آوران سلامتپیام آوران سلامتالهه رمضان پورالهه رمضانپوراتهام نشر اکاذیباتهام تشویش اذهان عمومیاخبار کروناتشویش اذهان عمومیتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیدانشگاه علوم پزشکی استان گلستاندادگاه کیفریدادگاه کیفری 2 گرگاندادگاه کیفری گرگاندادگاه کیفری ۲دادگاه کیفری دودادگاه کیفری۲روزنامهروزنامه نگارروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانروزنامه همشهریروزنامه همشهری استان گلستانروزنامه ایرانسرکوب مطبوعاتسرکوب مطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیشهرستان گرگانصدور حکمصدور حکم تبرئهصدورحکم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: