شنبه , ۰۸ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

سینا ربیعی, زندانی سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داد

0
1355

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۶تیر ماه ۱۳۹۹, سینا ربیعی, فعال دانشجوئی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین پس از وعده مسئولان برای پی گیری خواسته های وی به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, امروز جمعه ۶ تیر ماه ۱۳۹۹, سینا ربیعی, دانشجوی پیشین رشته جامعه شناسی دانشگاه تهران و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین در سومین از اعتصاب غذای اعتراضی خود پس از وعده پیگیری مطالبات وی از سوی مسئولان این زندان به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

براساس این گزارش: “سینا ربیعی, که از روز ۳ تیر ماه سالجاری در اعتصاب غذا به سر میبرد، با وعده‌ی مسئولان زندان مبنی بر رسیدگی به مطالبات وی به صورت موقت به اعتصاب غذای خود پایان داد”.

در تاریخ ۳ تیر ماه ۱۳۹۹, سینا ربیعی, از بابت اتهامات مرتبط با بازداشت وی در جریان اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۶, جهت تحمل حبس تعزیری ۱ ساله خود از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور پس از مراجعه به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل اعلام اعتصاب غذا کرده بود. 

 در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۶, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت ماشالله احمدزاده, با صدور دادنامه ای سینا ربیعی دانشجوی رشته جامعه شناسی دانشگاه تهران را از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران توسط احمد زرگر عیناً تائید شد. 

در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸, سینا ربیعی به همراه ابوالفضل نژاد فتح و فاطمه سمسار, در جریان اعتراضات دانشجویان دانشگاه تهران از بابت پرونده ای دیگر توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شده بودند. سینا ربیعی به همراه فاطمه سمسار در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۳۹۸, آزاد شدند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشر در ایراندانشجویان در ایرانتظاهرات دی ماه 1396اعتصاب غذای زندانیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراندانشجویانتظاهرات دی ماه ۱۳۹۶زندانی سیاسی در اعتصاب غذاحبس تعزیریسینا ربیعیسرکوب فعالان دانشجوئیفعالان دانشجوئینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراندانشجویان دانشگاه تهراناعتراضات دیماه سال ۱۳۹۶سیناربیعیاعتصاب غذای اعتراضیدانشجویان بازداشتیحقوق بشر در جمهوری اسلامینافرمانی مدنی در ایراناعتصاب غذای زندانیان سیاسیبازداشت فعالان دانشجویی در ایراناجرای حبس تعزیریتظاهرات دی ماه 96نقض حقوق بشر در ایراناعتراضات دیماه ۱۳۹۶زندانیان سیاسی در ایراناعتصاب غذای زندانی سیاسیدی ماه۱۳۹۶فعالان دانشجویی در ایراندانشجوی رشته جامعه شناسیتظاهرات دی ماه سال 1396اعتصاب غذازندانیان سیاسیاعتراضات دی ماه ۱۳۹۶دانشجویان ایرانصدور حکم حبس تعزیریفعالان دانشجوییبند قرنطینه زندان اویناعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایرانزندانی سیاسی سینا ربیعیزندانی سیاسینقض حقوق شهروندی در ایراناعتراضات دی ماهدی ماهسرکوب فعالان دانشجوییرشته جامعه شناسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان سیاسی در ایرانتظاهرات دی ماه سال۱۳۹۶اعتصاب غذای خشکزندان سیاسیاعتصاب غذای ترحقوق بشر درایرانسرکوب فعالان دانشجوئی در ایراناجرای حکم حبس تعزیریتظاهرات اعتراضی دی ماهفعالان دانشجوئی در جمهوری اسلامیفعال دانشجوییدانشجویان ستاره داردانشجوی رشته هنرهای زیبای دانشگاه تهرانسرکوب فعالان دانشجویی در ایراندی ماه ۱۳۹۶حقوق نقض حقوق بشر در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: