•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

انتقال مصطفی سبزی, زندانی سیاسی از زندان مرکزی ارومیه به زندان ماکو

0
756

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “مصطفی سبزی”, زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه به زندان مرکزی شهرستان ماکو منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, “مصطفی سبزی”, زندانی سیاسی اهل شهرستان ماکو, محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه, به زندان مرکزی ماکو در شهرستان خود منتقل شد. این زندانی سیاسی  پیش از این و در شهریور ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به عدم موافقت مسئولان با این انتقال دست به اعتصاب غذا زده بود. 

براساس این گزارش, “مصطفی سبزی”, در حالی به زندان ماکو منتقل شد که پیش از این و در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به عدم موافقت مسئولان این زندان با انتقال وی به زندان محل سکونت وی در ماکو اعلام اعتصاب غذا کرده بود.

مصطفی سبزی پیش از این و در تاریخ ۱ مردادماه ۱۳۹۸, در اعتراض به عدم موافقت مسئولان زندان مرکزی ارومیه با انتقال وی به زندان ماکو دست به اعتصاب غذا زده و پس از گذشت بیش از ۱ ماه از اعتصاب غذای وی این زندانی سیاسی در تاریخ ۲ شهریورماه ۱۳۹۸, با وعده مساعدت مسئولان نسبت به رسیدگی به خواسته اش به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

“مصطفی سبزی”، ۲۴ ساله، اهل شهرستان ماکو واقع در استان آذربایجان غربی, در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ در یکی از روستاهای حومه شهرستان ارومیه توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد و به مدت ۲ ماه در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه تحت بازجوئی قرار گرفت.

این فعال سیاسی, پس از اتمام دوره بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد و پس از چند ماه بلاتکلیفی در این زندان توسط شعبه‌ ۲ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “عضویت در حزب حیات آزاد کردستان (پژاک)” به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد

با ارجاع پرونده “مصطفی سبزی” به دادگاه تجدید نظر حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر رسید.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: