•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

فرونشست دشت ورامین بر اثر برداشتهای بی رویه از سفره های زیرزمینی

0
817

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، در ادامه برداشتهای بی رویه و غیر اصولی از منابع آبهای زیرزمینی این بار دشت ورامین با فرونشستهای گسترده ای مواجه شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، امروز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، عزیز عبدل زاده، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان ورامین از برداشتهای غیر اصولی آب از سفره های زیر زمینی این شهرستان که منجر به فرونشست  گسترده در دشت ورامین شده خبر داد. اعلام این خبر از سوی مقام مسئول در اداره محیط زیست ورامین در حالی است که پیش از این رسانه های داخل ایران از وضعیت بحرانی سفره های آب زیرزمینی در ایران خبر داده بودند. 

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست ورامین در تشریح این خبر گفت: “یکی از معضلات مهم زیست محیطی شهرستان ورامین فرونشست زمین است که این مشکل بر اثر برداشت‌ بی‌رویه و غیرمجاز از منابع آب‌های زیرزمینی که منجربه فرونشست زمین می‌شوند دهه‌ها است که اتفاق می‌افتد.”

عزیز عبدل‌زاده، در ادامه افزود: ” فرونشست زمین اکنون معضل بسیاری از دشت‌های کشور است و دشت ورامین نیز از این قاعده مستثنی نیست. متاسفانه برداشت‌های غیر مجاز و بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی باعث این فرونشست‌ها در شهرستان ورامین شده است.”

این کارشناس محیط زیست تاکید کرد: “برداشت غیرمجاز و بی‌رویه از منابع آب زیرمینی طی سالهای اخیر اتفاق افتاده است و یک پدیده آنی و لحظه‌ای محسوب نمی‌شود. با این حال با اداره امور آب شهرستان ورامین و استان تهران جلساتی را برگزار و مکاتباتی کردیم و از آن‌ها درخواست کردیم که از برداشت از منابع آب زیرزمینی جلوگیری کنند تا از این پس کمبودهای آب منابع زیرزمینی دشت ورامین از طریق بارش‌ها و آب‌های بالادستی که به این دشت می‌رسد جبران یا حداقل از گسترش و افزایش موارد فرونشست زمین پیشگیری شود.”

عبدل‌زاده، همچنین در تشریح وضعیت بهداشت و محیط زیست ورامین افزود: “مهمترین معضل زیست محیطی شهرستان ورامین مشکلات مربوط به مدیریت پسماند و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی چرم شهر است که وضعیت مناسبی ندارد و عملکردها در زمینه مدیریت این دو معضل با استانداردهای مورد نظر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین مطابقت ندارد.”

لازم به ذکر است، از دلایل اصلی فرونشست زمین، برداشت از آب‌های زیر زمینی است و پدیده فرونشست زمین در استان تهران در شهرهایی مانند شهریار، ملارد و ورامین که دشت هستند، مشهودتر است و بیشتر به چشم دیده می‌شود.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, با انتشار گزارشی به نقل از خبرگزاری داخل ایران وضعیت فرونشست دشتهای ایران را ۱۴۰ برابر شرایط بحرانی مشابه در اروپا اعلام کرد. 

در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: