•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

آسیب جسمی پلنگ ایرانی در تله سیمی شکارچیان غیرمجاز

0
694

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۹، بر اثر تله گذاری از سوی شکارچیان غیرمجاز در منطقه بشاگرد در استان هرمزگان یک قلاده پلنگ ایرانی در آن گرفتار و دچار آسیب جسمی از ناحیه دست شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دیدبان محیط زیست ایران، امروز پنجشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۹، یک قلاده پلنگ ایرانی در پی تله گذاری « تله سیمی » از سوی شکارچیان غیرمجاز در ارتفاعات بشاگرد در استان هرمزگان در آن گرفتار و از ناحیه دست دچار جراحات شدید شده است.

براساس این گزارش، با توجه به اینکه نجات پلنگ نیازمند امکاناتی ازجمله دارت و داروی بیهوشی و نیروی متخصص می‌باشد محیط‌بانان منطقه این ابراز و وسائل دسترسی ندارند لذا نتوانستند برای رهایی پلنگ اقدامی انجام دهند و نجات این حیوان به فردا موکول شده است. 

با توجه به اینکه پلنگ دو شبانه روز است که در تله گرفتار و احتمالا از ناحیه دست دچار جراحت شده است امیدواریم این گونه با ارزش تا فردا جان خود را از دست ندهد.

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه، دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.