•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

گزارشی از وضعیت اسماعیل مریدی, زندانی سیاسی در اعتصاب غذا در زندان دیزل آباد کرمانشاه

0
650

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, اسماعیل مریدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی «دیزل آباد» کرمانشاه کماکان در اعتصاب غذا بسر می برد. این زندانی سیاسی در حرکتی اعتراضی اقدام به دوختن لبهای خود خود کرده است. محرومیت از حق مرخصی یا تائید درخواست آزادی مشروط از جمله عوامل اعتصاب غذای این زندانی سیاسی است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, اسماعیل مریدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی «دیزل آباد» کرمانشاه که در اعتصاب غذا بسر می برد در حرکتی اعتراضی لبهای خود را دوخته است. این زندانی سیاسی در عین اینکه واجد شرایط اعطای آزادی مشروط یا حداقل مرخصی می باشد اما از این حق خود محروم مانده است و تنها گزینه پیش روی وی نافرمانی مدنی و اعتصاب غذا است. 

بر پایه این گزارش, اسماعیل مریدی, پس از اعلام اعتصاب غذای اسماعیل مریدی مسئولان زندان مرکزی «دیزل آباد» کرمانشاه این زندانی سیاسی را از بند مشاوره ۳ این زندان به بند ۱۰ منتقل کردند و این زندانی سیاسی از زمان اعتصاب غذا از حق ملاقات و تماس تلفنی با خانواده خود محروم است. 

این زندانی سیاسی, در نامه ای سرگشاده در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, ضمن اعلام اعتصاب غذا دلایل خود از این نافرمانی مدنی را ممانعت ارگانهای امنیتی و دستگاه قضائی برای تائید درخواست آزادی مشروط خود دانست و اعلام کرد در مخالفت و اعتراض به این اقدام اعتصاب غذا کرده است. 

 اسماعیل مریدی, اهل شهرستان ثلاث باباجانی, از سال ۱۳۹۴ پس از تائید حکم حبس تعزیری ۱۰ ساله اش از بابت اتهام “عضویت در حزب حیات کردستان «پژاک», در زندان مرکزی « دیزل آباد» کرمانشاه, در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود است. 

لازم به ذکر است, این فعال سیاسی در تاریخ ۷ خرداد ماه ۱۳۹۴, به همراه ۲ شهروند دیگر به نام‌های نبی محمدی و هدایت سیدزاده, توسط ماموران قرارگاه نبی اکرم کرمانشاه بازداشت شدند و انتقال به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در کرمانشاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام پس از ارجاع پرونده به شعبه ۴ دادگاه انقلاب کرمانشاه به اتهام حزب حیات آزاد کردستان «پژاک» هر یک از این شهروندان به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

پس از اعلام اعتراض به حکم صادره توسط دادگاه بدوی و ارجاع پرونده به شعبه ۹ دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه این احکام عیناً تائید شد. پس از آن پرونده این شهروندان طی ۲ مرحله به دیوان عالی کشور ارجاع شده و هر بار درخواست اعاده دادرسی وی رد شده است.

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰سال باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: