•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

اسحاق روحی, فعال کارگری با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
335

روز جاری, اسحاق روحی, فعال کارگری ساکن سنندج  با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی سنندج آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, امروز یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸, “اسحاق روحی” فعال کارگری و شهروند ساکن سنندج با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی سنندج آزاد شده است. این فعال کارگری به مدت ۳۲ روز تحت بازداشت و بازجوئی از سوی اداره اطلاعات سنندج قرار داشت. 

لازم به ذکر است, اسحاق روحی, فعال کارگری در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ و همزمان با روز جهانی کارگر در شهرک “نایسر” سنندج، بدون ارائه‌ حکم قضائی از سوی ماموران اداره اطلاعات در این شهر بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود.
این فعال کارگری, در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, ضمن  حضور در شعبه‌ دوم بازپرسی، دادسرای عمومی و انقلاب سنندج  دفاعیات خود را ارائه داد و در نهایت بازپرس پرونده برای آزادی موقت ایشان وثیقه‌ی ۵۰۰ میلیون تومانی درخواست کرد.

آن زمان او به دلیل عدم توانایی در تامین وثیقه از سوی خانواده، پس از صدور قرار، به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.

اسحاق روحی پیش از آن نیز چندین بار در رابطه با فعالیتهایش در دفاع از حقوق کارگران احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود.

 بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: