•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 28

مجتبی داداشی, پس از تعلیق باقی مانده حبس آزاد شد

0
554

روز جاری, مجتبی داداشی جوردهی, فعال مدنی و دانشجوی منتقد دانشگاه حکیم سبزواری از زندان سبزوار آزاد شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸, مجتبی داداشی جوردهی, دانشجوی رشته علوم سیاسی, دانشگاه حکیم سبزواری واقع در سبزوار که از تاریخ ۲۴ فروردین ماه سالجاری جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳ ساله خود خود در زندان سبزوار بسر میبرد به دلایلی که مشخص نیست از این زندان پس از گذشت ۵۱ روز حبس آزاد شده است.

بنقل از یک منبع نزدیک به مجتبی داداشی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران؛ آزادی مجتبی داداشی با توجه به عفو صورت گرفته از سوی رهبری که باعث تعلیق الباقی حبس و ۷۴ ضربه شلاق میباشد عنوان شد.  با توجه سپری کردن مدت زمان کوتاه از زمان بازداشت مجتبی داداشی جهت اجرای حکم حبس و آزادی وی جزئیات این آزادی در حاله ای از ابهام قرار دارد. 

مجتبی داداشی در پی انتشار یک فایل تصویری که در آن از سیاستهای حکومت جمهوری اسلامی انتقاد کرده بود در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۷، پس از احضار به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار  تفهیم اتهام و پس از صدور قرار وثیقه بازداشت شده بود.

این دانشجوی منتقد در تاریخ ۲۷ بهمن‌ ۱۳۹۷، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

لازم به ذکر است, در زمان بازداشت بر خلاف میل مجتبی داداشی و به جهت تحقیر وی  به دستور ماموران امنیتی مو و ریش وی به طور کامل تراشیده بودند.

مجتبی داداشی در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۷ از بابت ۲ پرونده در دادگاه انقلاب سبزوار و شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری سبزوار مورد محاکمه قرار گرفت و هر دوی این جلسات به ریاست قاضی محمد غلامی برگزار شد.

مجتبی داداشی توسط دادگاه انقلاب شهر سبزوار از بابت اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱سال حبس تعزیری محکوم شده بود. همچنین در همان روز و توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری سبزوار نیز از بابت اتهام “توهین به سران قوا” به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

این دانشجوی منتقد پس از صدور این حکم اعلام کرده بود که در اعتراض به ظلم سیستماتیک و روند ناعادلانه دادرسی، نسبت به حکم صادره درخواست تجدید نظر نخواهد کرد.

 سرکوب آزادی بیان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق آزادی بیان بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: