•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

اسماعیل عبدی, فعال صنفی با پایان دوران مرخصی به زندان اوین بازگشت

0
579

روز جاری, اسماعیل عبدی, فعال صنفی و زندانی سیاسی با توجه به تمام دوران مرخصی جهت ادامه حبس به زندان اوین بازگشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, اسماعیل عبدی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, محبوس در بند ۷ زندان اوین که از اواسط خردادماه سالجاری به مرخصی اعزام شده بود, با توجه به اتمام دوران مرخصی به زندان اوین بازگشت. 

این فعال صنفی در تاریخ ۱۸ خردادماه سالجاری, به مناسبت عیدفطر به مرخصی کوتاه مدت ۳ روزه اعزام شده بود ولی با توجه به هماهنگی های صورت گرفته مدت مرخصی وی تمدید شد و روزجاری با توجه به اتمام دوران مرخصی جهت ادامه حبس به زندان اوین مراجعه کرد. 

این معلم زندانی محبوس در زندان اوین در تاریخ  ۶ تیرماه ۱۳۹۴ پس از تجمعات اعتراضی فرهنگیان ایران نسبت به نابسامانی های آموزش و پرورش ،به عنوان نماینده شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان سراسر کشور برای شرکت در اجلاس جهانی معلمان قصد رفتن به کانادا را داشت که از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان و دبیر ریاضی از تیر ماه سال ۱۳۹۴ از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”، “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

پس ارجاع پرونده این فعال صنفی به دادگاه تجدیدنظر حکم صادره از سوی دادگاه بدوی عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر رسید و با توجه به قطعی شدن حکم ۵ سال حبس تعزیری صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “قاضی زرگر” درخواست اعاده دادرسی تنظیم شد و پس از ارجاع به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور حکم صادره از سوی دادگاه تجدیدنظر مجددا تائید شد. 

همزمان با رد درخواست اعاده دادرسی اسماعیل عبدی وکیل وی گفته بود: “برای رد درخواست دلیل خاصی نیاوردند و تنها بیان شده که رای اولیه مطابق قانون صادر شده و اعاده دادرسی مردود است.

با توجه به قطعی شدن حکم جهت اجراء اسماعیل عبدی, فعال صنفی فرهنگیان در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۵ بدون احضار جهت اجرای حکم در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

مجموعه اتهامات منتسبه بر اسماعیل عبدی به دلیل فعالیت‌های صنفی وی  در حوزه حقوق معلمان ایران و مطالبات صنفی آنان بوده است.  

این فعال صنفی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان اوین،  در زمستان سال ۱۳۹۶ از سوی کنفرانس سالیانه اتحادیه ملی مدیران مدارس و زنان آموزگار بریتانیا (NASUWT) که در بیرمنگام انگلستان برگزار شد، برنده جایزه بین‌المللی همبستگی این اتحادیه در سال ۲۰۱۸ شد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: