•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

جلسه تفهیم اتهام اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی ساکن شیراز برگزار شد

0
476

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, جلسه تفهیم اتهام “اسماعیل مغربی نژاد”, نوکیش مسیحی ساکن شیراز, توسط دادگاه انقلاب شیراز برگزار شد و جلسه دادرسی بر پرونده این نوکیش مسیحی فردا شنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط دادگاه انقلاب شیراز برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, روز سه شنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۸, “اسماعیل مغربی نژاد”, نوکیش مسیحی ساکن شیراز پس از احضار به دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهامات “توهین به مقدسات اسلام” و “ارتداد” توسط قاضی دادگاه مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و پس از افزایش قرار کفالت از ۱۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی تا ابلاغ حکم نهایی دادگاه آزاد خواهد ماند. جلسه دادرسی بر پرونده این نوکیش مسیحی روز شنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۸ توسط دادگاه انقلاب شیراز برگزار خواهد شد. 

براساس این گزارش؛ “اسماعیل مغربی نژاد”, نوکیش مسیحی با توجه به احضار قبلی پس از حضور در محل دادگاه انقلاب شیراز پس از در خواست قاضی از وی مبنی بر ارائه دفاعیات وی از ۲ اتهام مطروحه بر علیه این نوکیش مسیحی که “توهین به مقدسات اسلامی” و “ارتداد” می باشد توضیح خواسته که این نوکیش مسیحی با بیان اینکه هر گز به مقدسات اسلامی توهین نکرده و  آیت الله ها از “ارتداد” تعبیر مختلفی دارند به قاضی دادگاه پاسخ داد. 

همچنین با توجه به صحبتهای صورت گرفته بین “اسماعیل مغربی نژاد”, نوکیش مسیحی و قاضی دادگاه انقلاب شیراز, قرار وثیقه صادره بر علیه این نوکیش مسیحی از ۱۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد که با توجه به عدم توانائی مالی وی در تامین این مبلغ بعنوان سند با توجه به قبول دادگاه, “اسماعیل مغربی نژاد” پس از معرفی ۲ نفر از نزدیکانش با ۲ فیش حقوقی بعنوان کفیل بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد ماند. 

لازم به ذکر است؛ اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی اهل شیراز, در تاریخ ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل “لپ‌تاپ”، “تلفن همراه”، “کتاب‌های مسیحی” و” نوشته‌های روزانه” به مکان نامعلومی منتقل شده بود. پس از بازداشت این نوکیش مسیحی, خانواده وی تلاش کرده بودند تا با مراجعه به نهادهای قضایی از محل بازداشتگاه و سرنوشت او اطلاعی به دست آورند اما مقامات قضایی به خانواده او گفته بودند که “اسماعیل مغربی نژاد” در هیچ یک از بازداشتگاه‌های آنها به سر نمی‌برد و باید او را به عنوان یک شخص گمشده قلمداد کنند. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که پیش از این در پارلمان بریتانیا برگزار شده بود وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده توصیف کرده بود. او افزود که این موضوع از «دغدغه‌ها و نگرانی‌های» اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: