•                  
چهارشنبه , ۱۵ تیر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, جولای 7

بازداشت اسماعیل مغربی نژاد, نوکیش مسیحی ساکن شیراز توسط نیروهای امنیتی

0
537
اسماعیل مغربی نژاد

روز جمعه ۵ بهمن ۱۳۹۷ اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی ساکن شیراز توسط نیروهای امنیتی  در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی اهل شیراز توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است و پیشگریهای خانواده این شهروند تا لحظه تنظیم این خبر  راه بجائی نبرده است. بنقل از یک  منبع نزدیک به این نوکیش مسیحی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر بازداشت  وی گفت, ماموران امنیتی پس از بازداشت اسماعیل مغربی‌نژاد را به محل زندگی‌اش منتقل کردند و پس از تفتیش کامل منزل، برخی از وسائل شخصی  وی ازجمله؛ تلفن همراه،لب تاپ و…  را ضبط کرده و با خود بردند. این منبع مطلع در ادامه گفت, ماموران امنیتی در زمان بازداشت این شهروند مدعی شدند که حکم جلب به همراه دارند ولی درخواست اسماعیل مغربی‌نژاد برای مشاهده آن را رد کردند. پس از بازداشت او خانواده این شهروند تلاش کردند با مراجعه به نهادهای قضایی از محل بازداشتگاه و سرنوشت او اطلاعی به دست آورند؛ اما مقامات قضایی به خانواده او گفتند که اسماعیل مغربی‌نژاد در هیچ یک از بازداشتگاه‌های آنها به سر نمی‌برد و باید او را به عنوان یک شخص گمشده قلمداد کنند. چندی بعد اسماعیل مغربی‌نژاد با خانواده خود تماس گرفت و اعلام کرد که از محل نگهداری و همچنین اتهام خود بی‌خبر است.
این منبع مطلع در ادامه گفت, اسماعیل مغربی نژاد به دفعات و به دلیل باورهای مذهبی خود از سوی نهادهای امنیتی حکومت ایران تحت فشار قرار گرفته بود. منابع آگاه نزدیک به اسماعیل مغربی‌نژاد در گفتگوی با سازمان ماده ۱۸ گزارش دادند که حدود ۱۰ سال پس از گرویدن او به دین مسیحیت، “سوء قصدی به جان او صورت گرفت که نافرجام ماند و او نجات یافت”.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق دگراندیشی و تغییر دین و انجام مناسک مذهبی, بدون ترس و محدودیت و بطور آزادانه و علنی تاکید میکند.

همچنین در اصل بیست و ششم قانون اساسی به صراحت بر آزادی فعالیت اقلیت‌های دینی تاکید شده و در این اصل آمده است: “احزاب، جمعیت‌‏ها، انجمن‌‏های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته‌شده آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند. هیچ‌کس را نمی‌توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: