•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

تداوم اعتصاب غذای برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

0
686

علیرضا شیرمحمدعلی و برزان محمدی, دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان فشافویه « تهران بزرگ» که از تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به شرایط نامناسب نگهداری و تقاضای انتقال به زندان اوین  دست به اعتصاب غذا زده بودند علیرغم وخامت اوضاع جسمی از سوی مسئولان زندان تهران بزرگ«فشافویه» هیچگونه ترتیب اثری به خواسته به حق این دو زندانی سیاسی محبوس نشده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ« فشافویه» علیرغم گذشت ۳۴ روز از زمان آغاز اعتصاب غذا و ضعف جسمانی شدید هیچگونه توجهی از سوی مسئولان زندان تهران بزرگ«فشافویه» در جهت مرتفع کردن خواسته این دو زندانی سیاسی صورت نگرفته است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این دو زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت, علیرغم وخامت اوضاع جسمی علیرضا شیرمحمدعلی و برزان محمدی که از جمله میتوان به افت فشارخون و کاهش وزن  اشاره کرده بهداری زندان در زمانی که فشار خون این دو زندانی را میگیرد در عین اینکه فشار خون آنها پائین است اما مسئولان بهداری وانمود به نرمال بودن فشار خون آنها میکنند. 

لازم به ذکر است که علیرضا شیرمحمدعلی و برزان محمدی از تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به وضعیت غیرانسانی زندان تهران بزرگ« فشافویه» که از جمله میتوان به وضعیت نامناسب نگهداری در این زندان و عدم رعایت حقوق اولیه زندانیان که عدم وجود شامل امکانات رفاهی، بهداشتی و درمانی می‌شود و به ایشان تعلق نمی‌گیرد و همچنین به کرات زندانیانی بوده‌اند که به خاطر نبود این امکانات اولیه در این زندان جان خود را از دست دادند با هدف طرح درخواست انتقال به زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بودند، و امروز سه شنبه ۲۷ فروردین ماه  علیرغم گذشت ۳۸ روز در سایه بی توجهی مسئولان زندان تهران بزرگ همچنان در اعتصاب به سر می‌برند.

وخامت حال این دو زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ به حدی است که واکنش سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر از جمله سازمان عفو بین الملل را در پی داشته . این سازمان مدافع حقوق بشر با انتشار متنی نسبت به وخامت حال برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی واکنش نشان داد.

متن منتشره از سوی سازمان عفو بین المل در ادامه می آید: 

سازمان عفو بین‌الملل با ابراز نگرانی از وضعیت برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی که حدود یک ماه است در زندان تهران بزرگ در اعتصاب غذا هستند از مقامات ایرانی می‌خواهد که دسترسی آنها به خدمات درمانی مناسب و کافی را تضمین و از آنها در برابر شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی محافظت کنند.
برزان محمدی ۴۱ ساله و علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ ساله از ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۷ در اعتراض به شرایط اسفناک زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده‌اند و خواهان انتقال‌شان به زندان اوین شده‌اند.

برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی در تاریخ ۱۳ فروردین ماه با انتشار فایلهای صوتی جداگانه در مورد آخرین وضعیت خود در اعتصاب غذا اطلاع رسانی کرده بودند. 

لازم به ذکر است که علیرضا شیرمحمدی در تاریخ ۲۶ تیر ماه سال ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. همچنین برزان محمدی در جریان تجمعات اعتراضی شهروندان در مرداد ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان فشافویه« تهران بزرگ» منتقل شدند.

برزان محمدی, در زمان محاکمه با اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” جمعاً به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در حال حاضر در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ محبوس میباشد.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ “برزان محمدی” زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ «فشافویه»  با  توجه به ابلاغی که از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران دریافت کرد به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

همچنین علیرضا شیرمحمدی نیز با اتهامات: “توهین به رهبری”, “توهین به روح الله خمینی” و “تبلیغ علیه نظام” به سال حبس تعزیری محکوم شد.

دادگاه تجدید نظر علیرضا شیرمحمدی در تاریخ ۲۰ فروردین ماه توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد و این زندانی سیاسی باید منتظر دریافت حکم قطعی خود باشد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۶ دی ماه سال ۱۳۹۷ طی گزارشی با مضمون لیست اسامی زندانیان محبوس در زندان فشافویه «تهران بزرگ» را منتشر کرده بود به وضعیت برزان محمدی نیز اشاره کرده بود. 

تجمعات اعتراضی مرداد ماه سال ۱۳۹۷ در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و اقتصادی شهروندان در محله شاپور قدیم اصفهان آغاز شد که بنابر گزارش‌ها به شهرهای دیگر ایران نیز منتقل شد. حرکت‌های اعتراضی در اصفهان روز سه‌شنبه نهم مرداد ماه با تجمع و راهپیمایی اعتراضی در شهرک صنعتی امیرکبیر در محله شاپور جدید آغاز شده بود  و شهروندان اصفهان در کنار شعارهایی علیه گرانی، تورم و بیکاری، خواستار پیوستن بازاریان، کسبه و کامیونداران به جمع تظاهرکنندگان و حمایت آنها شده بودند. اصفهان از جمله کلانشهرهای ایران است که با معضل کمبود آب شرب و آلودگی شدید هوا روبروست. در ماه‌های گذشته حرکت‌های اعتراضی فراوانی به خاطر کم‌آبی، گرانی، بیکاری و وضعیت بد معیشتی در شهرهای مختلف ایران رخ داده است.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.