•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

دادگاه تجدیدنظر; علیرضا شیرمحمدعلی محاکمه شد

0
549

جلسه دادگاه تجدید نظر علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ ساعاتی پیش در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد. این زندانی پیشتر در دادگاه بدوی به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروزسه شنبه ۲۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۸، علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ«فشافویه» از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مورد محاکمه قرار گرفت. وی پیش تر در دادگاه بدوی از بابت اتهامات “توهین به مقدسات”، “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

در این جلسه دادگاه که با حضور علیرضا شیرمحمدعلی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار شد، صدور رای نهایی به هفته آینده موکول شده است.

این زندانی سیاسی در حال حاضر در اندرزگاه ۱۱ زندان فشافویه«تهران بزرگ» در حال محبوس شده است و  از تاریخ ۲۳ اسفندماه ۹۷ در اعتراض به شرایط نامناسب نگهداری در این زندان و مخالفت با طرح درخواست انتقال به زندان اوین، به همراه برزان محمدی دیگر زندانی محبوس در این اندرزگاه دست به اعتصاب غذا زده‌اند. 

در فایل صوتی که منابع مطلع در اختیار حقوق بشر در ایران قرار دادند این دو زندانی سیاسی برای روشن شدن افکار عمومی از دلایل اعتصاب غذای خود بطور واضح خواسته های خود را عنوان کردند. 

همچنین این دو زندانی سیاسی در حالی بیست و هفتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر میگذارند که  وزن علیرضا شیرمحمدعلی به ۵۸ کیلوگرم و وزن برزان محمدی به ۶۳ کیلوگرم رسیده است. علاوه بر کاهش وزن شدید، فشارخون این دو زندانی میانگین مابین ۶ روی ۸ و ۶ روی ۹ گزارش شده است.

لازم به یادآوری است برزان محمدی در جریان اعتراضات سراسری مردادماه ۱۳۹۶ و علیرضا شیرمحمدعلی در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شدند. 

برزان محمدی ۴۱ ساله, فرزند احمد و اهل روستای گوشخانی سروآباد کردستان , در زمان محاکمه با اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” جمعاً به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.  برزان محمدی در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷  با  توجه به ابلاغی که از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران دریافت کرده بود به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. وی در حال حاضر در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ «فشافویه» محبوس میباشد.

وی در زمان بازداشت به مدت ١٢ روز در سلول های انفرادی وزارت اطلاعات نگهداری و پس از تکمیل مراحل بازجویی به زندان فشافویه منتقل شد.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ طی گزارشی با مضمون لیست اسامی زندانیان محبوس در زندان فشافویه« تهران بزرگ» را منتشر کرده بود به وضعیت برزان محمدی نیز اشاره شده بود.

برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی,  در تاریخ ۱۲ فروردین‌ماه طی نامه ای سرگشاده ضمن شرح وضعیت و تاکید بر تداوم اعتصاب غذای خود، به نداشتن امنیت جانی در زندان و بی توجهی مسئولین به خواسته‌هایشان اشاره کرده‌اند.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقضماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: