•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

اعتصاب غذای اسماعیل گرگیج, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
857

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, اسماعیل گرگیج, زندانی سیاسی اهل استان سیستان و بلوچستان, محبوس در اندرزگاه ۸  زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۴ سال و ۹ ماهه خود می باشد در اعتراض به عدم انتقال وی به یکی از زندانهای استان سیستان و بلوچستان اعلام اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, اسماعیل گرگیج, دارای ۳۲ سال سن و زندانی سیاسی بلوچ, محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۴ سال و ۹ ماهه خود می باشد در اعتراض به عدم موافقت مسئولان برای انتقال وی به زندان محل زندگی اش در استان سیستان و بلوچستان اعلام اعتصاب غذا کرد. 

براساس این گزارش, با توجه به اینکه محل سکونت خانواده اسماعیل گرگیج, در استان سیستان و بلوچستان میباشد و آنها برای هر مرتبه ملاقات مسافت طولانی از سیستان و بلوچستان به تهران سفر می کنند با توجه به مشکلات پیش روی خانواده وی که از جمله می توان به فاصله طولانی و خطرات احتمالی که در حین این سفر خانواده وی را تهدید می کند و سختی های دیگر از جمله مواردی هستند که این زندانی سیاسی اصرار بر انتقالش به زندانی در استان سیستان و بلوچستان دارد. 

لازم به ذکر است؛ اسماعیل گرگیج, در سال ۱۳۹۶ به دلیل فعالیت در فضای رسانه ای توسط ماموران وزارت اطلاعات در تهران بازداشت شده بود و جهت بازجوئی به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ واقع در زندان اوین منتقل شد. 

این زندانی سیاسی و فعال رسانه ای با اتمام دوران بازجوئی و تفهیم اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی”, با آغاز روند دادرسی در سال ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

با ارجاع پرونده اسماعیل گرگیج به دادگاه تجدید نظر, حکم صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران بر علیه وی از ۵ سال به ۴ سال و ۹ حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. 

سرکوب فعالان فضای رسانه ای و فعالان شبکه های اجتماعی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین  ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است می باشد و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاملاقاتنقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در زندانهای ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایراناقلیتهای مذهبیاندرزگاه ۸ زندان اویناندرزگاه۸ زندان اویناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل تسنن در زندانهای ایراناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت تهراناهل سنت در ایراناهل سنت در استان سیستان و بلوچستاناهل سنت در زاهداناهل سنت سیستان و بلوچستانادیان در ایراناسماعیل گرگیجاستان سیستان و بلوچستاناعلام اعتصاب غذااعتصاب غذااعتصاب غذای اسماعیل گرگیجاعتصاب غذای خشکحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان اوینزندان زاهدانزندانیان زندان اوینزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانشکنجه زندانیانشکنجه زندانیان در ایرانشکنجه زندانیان در زندانهای ایرانشکنجه زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: