•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

اعتصاب غذای ایرج صوفی محمد, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه

0
224

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, ایرج صوفی محمد, شهروند اهل مهاباد, محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی دست به اعتصاب غذا زد. وی از حدود ۶ ماه پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و بطور بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, ایرج صوفی محمد, شهروند اهل مهاباد که از حدود ۶ ماه پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی خود اعلام اعتصاب غذا کرد. 

براساس این گزارش, این شهروند اهل مهاباد, پیش از این نیز در تابستان سال ۱۳۹۶, از بابت اتهام “عضویت در گروههای سلفی”, از سوی دادگاه انقلاب به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که پس از سپری کردن دوران محکومیت حبس خود از زندان آزاد شده بود. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: