•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

امتناع آتنا دائمی, زندانی سیاسی از حضور در جلسه دادرسی در اعتراض به عدم رعایت حق دادرسی عادلانه

0
293

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, آتنا دائمی, فعال حقوق کودک و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که اخیرا از بابت پرونده جدید خود تحت بازپرسی قرار گرفته بود به دلیل آنچه که عدم رعایت اصول حقوقی و ابلاغ در زمان مناسب برای اعزام وی به جلسه دادرسی می باشد از حضور در جلسه دادگاه امتناع کرد. این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس خود از بابت پرونده دیگر می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, آتنا دائمی, زندانی سیاسی و فعال حقوق کودک محبوس در بند زنان زندان اوین که در حال تحمل دوران محکومیت حبس خود می باشد در اعتراض به عدم رعایت اصول ابلاغ و اطلاع رسانی به وی برای حضور در جلسه دادرسی از بابت پرونده جدید خود از حضور در جلسه دادگاه امتناع کرد. تشکیل جلسه دادرسی برای این زندانی سیاسی در حالی صورت گرفته که با توجه به شیوع ویروس کرونا و محرومیت از دسترسی زندانیان به خدمات پزشکی و بهداشتی مناسب می تواند زمینه ابتلای آنها به این ویروس مرگبار را در پی داشته باشد لذا در این دوران اولویت اول باید حفظ جان افراد باشد. این زندانی سیاسی از بابت ۳ اتهام در بهمن سال جاری از سوی شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.  

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در جریان برگزاری تحصنی که از سوی آتنا دائمی به همراه تنی چند از دیگر زندانیان سیاسی زن در اعتراض به کشته شدن شهروندان در اعتراضات آبان ماه برگزار شده بود پس از آن گارد ویژه زندان آتنا دائمی را به بند۲الف سپاه منتقل کردند و پس از آن پرونده در شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت زندان اوین با ۳ اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار بیانیه در وب‌سایتهای معاند نظام”, “اخلال در نظم زندان” و “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “شب گذشته به آتنا دائمی اطلاع داده شده بود که برای فردا صبح « یعنی امروز چهارشنبه » برای اعزام به دادگاه و تشکیل جلسه دادرسی آماده شود و آتنا دائمی با توجه به وضعیت بحرانی کنونی و همچنین عدم اطلاع از طریق ابلاغیه کتبی به من بعنوان متهم این پرونده طی روزهای گذشته از حضور در جلسه دادگاه سر باز زد و در این جلسه دادرسی حاضر نشد”.  

این منبع مطلع در ادامه پیرامون وضعیت جسمانی آتنا دائمی گفت: “با توجه به سابقه ابتلا به بیماری ام اس و همچنین از حدود ۱ هفته پیش به سرماخوردگی شدید مبتلا شده و از بیماری قبلی نهفته از قبیل فقدان کیسه صفر رنج می برد و با توجه به گستردگی ابتلای افراد به ویروس کرونا و محرومیت از دسترسی زندانیان از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب احتمال آلودگی این زندانی سیاسی به ویروس کرونا می تواند جان وی را با خطر روبرو کند”. 

لازم به ذکر است؛ آتنا دائمی در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, پس از تحمل ۲ هفته بازجوئی در بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین که از بابت اتهامات مرتبط با برگزاری تحصن اعتراضی که به همراه ۷ تن دیگر از زنان زندانی سیاسی محبوس در این بند برگزار کرده بودند به بند زنان زندان اوین اوین بازگردانده شده بود. 

پیش از این و در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۸, ”حسین دائمی”, پدر “آتنا دائمی”, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت؛ “خبرهایی رسیده که دخترم رو به انفرادی منتقل کردن، شرایط آتنا خطرناکه و پزشک آتنا درخواست بستری فوری اورژانسی داده، دخترم رو به جای بیمارستان به انفرادی بردند. مسئولیت جان آتنای من با رئیس زندان است یعنی کسانیکه دستور انتقال به انفرادی برای دخترم را صادر کرده.

همچنین در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۸و در نهمین روز از بی خبری از وضعیت “آتنا دائمی” و گسترش موجی از نگرانی در میان اعضای خانواده این زندانی سیاسی پس از مراجعه آنها به همراه خانواده های زندانیان سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین به “دادسرای امنیت تهران” و پیگیری آنها “امین وزیری”, نماینده دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و عقیدتی به خانواده “آتنا دائمی”, فعال حقوق کودک و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان از احتمال بازگشائی پرونده ای جدید برای “آتنا دائمی” به دلیل ظن مسئولان امنیتی زندان اوین مبنی بر تحریک سایر زندانیان به برگزاری این تحصن از سوی “آتنا دائمی” و بازجوئی از بابت ۲ اتهام “اجتماع و تبانی و اخلال در نظم زندان” و “تبلیغ علیه نظام” به وی خبر داده بود. 

تداوم بی خبری از وضعیت آتنا دائمی, زندانی سیاسی و فعال حقوق کودک در حالی است که پیش از این و در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸, در تماسی کوتاه به خانواده خود از نگهداری وی در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین و بازجوئی از بابت اتهامات جدید مرتبط با تحصن اعتراضی به همراه ۷ تن دیگر از زنان زندانی سیاسی که در اعتراض به گسترش مشکلات اقتصادی, بی توجهی به رفع مشکلات شهروندان آسیب دیده در اثر بلایای طبیعی, سرکوب گسترده شهروندان در تجمعات اعتراضی اواخر آبان ماه سالجاری در تحصن اعتراضی در مقابل دفتر رئیس بند زنان زندان اوین تحصن کرده بودند خبر داده بود. 

از تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸, آتنا دائمی”, فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین به همراه “نرگس محمدی”, “یاسمن آریانی”, “صبا کردافشاری” و “منیره عربشاهی”, “مژگان کشاورز”, “سهیلا حجاب”, “سمانه نوروزمرادی”, در اعتراض به گسترش مشکلات اقتصادی, بی توجهی به رفع مشکلات شهروندان آسیب دیده در اثر بلایای طبیعی, سرکوب گسترده شهروندان در تجمعات اعتراضی اواخر آبان ماه سالجاری در تحصن اعتراضی در مقابل دفتر رئیس بند زنان زندان اوین تحصن کرده بودند. 

همچنین در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۸, ”حسین دائمی”, پدر “آتنا دائمی”, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت؛ “خبرهایی رسیده که دخترم رو به انفرادی منتقل کردن، شرایط آتنا خطرناکه و پزشک آتنا درخواست بستری فوری اورژانسی داده، دخترم رو به جای بیمارستان به انفرادی بردند. مسئولیت جان آتنای من با رئیس زندان است یعنی کسانیکه دستور انتقال به انفرادی برای دخترم را صادر کرده. 

اعلام بازگشائی و پرونده سازی جدید برای “آتنا دائمی”, در حالی است که این فعال حقوق کودک و زندانی سیاسی در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت اتهام”توهین به رهبری” به تحمل ۲ سال و ۱ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هم به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری توسط دادگاه بدوی محکوم شده است که در صورت اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی این مدت به برای هر یک از متهمان به ۲ سال و ۱ ماه حبس کاهش پیدا خواهد کرد.

 حکم صادره بر علیه “آتنا دائمی” با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون آئین دادرسی کیفری که بر عدم ضرورت تشکیل جلسه تجدید نظر با حضور متهم و وکیل مدافع متهم در جلسه دادگاه تجدید نظر صادر و به این زندانی سیاسی ابلاغ شد. بر اساس حکم صادره با اعمال ماده ۱۳۴ مدت ۲ سال و ۱ ماه از این حبس برای هر یک از آنها قابل اجرا خواهد بود.

لازم به یادآوری است، آتنا دائمی، در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۳, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۵ سال حبس تعزیری به دلیل فعالیت های مدنی خود محکوم شد. این زندانی از آذرماه سال ۱۳۹۵ دوره محکومیت خود را آغاز کرد و هم اکنون در بند زنان زندان اوین تحمل حبس می کند.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و محرومیت از حق درمان و عدم اجازه دسترسی به آنها برای اعزام به مراکز درمانی تخصصی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس شدند با آن درگیر هستند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هازندانی سیاسیاخبارآتنا دائمیتبلیغ علیه نظامدادگاه انقلاب تهراناجتماع و تبانیفعالیت تبلیغی علیه نظاممحاکمهنقض حقوق بشر در ایرانپرونده سازینقض حقوق بشرزندانی سیاسی زندانی عقیدتیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیزندانیان سیاسینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانبند زنان زندان اوینبند زنانشعبه ۳ بازپرسی زندان اوینمحاکمه شهروندانزندانیان سیاسی در ایرانحق درمانبند زنان در زندان اوینابلاغیه دادگاهبازپرسی زندان اوینآتنا دایمیحق دادرسی عادلانهجلسه دادرسیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیآتنادائمیسرکوب زندانیان سیاسیاسامی زندانیان بند زنان زندان اویناجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیبند زنان اویننافرمانی مدنی زنانحق دادرسی عادلانه در ایرانحق درمان زندانیان در ایرانزندانیان زندان اوینحق درمان زندانیانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیتفهیم اتهام زندانیاننافرمانی مدنی زنان در ایراناجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های معاندشعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهرانتحصن زندانیان سیاسیتحصن زندانیان زن در زندان اوینتحصن در زندان اوینتحصن زنان زندانی سیاسیتحصن زنان در زندان اوینزندانیان سیاسی زن در ایرانآتنا دائمی زندانی سیاسیآتنا دائمی زندانیآتنا دایمی زندانی سیاسیآتنا دایمی فعال حقوق کودکتحصن زنان در بند زنانزنان زندانیان سیاسیزنان زندانی سیاسیآتنا دائمی بازجوئیآتنا دائمی بازجوییزندانیان سیاسی زندان اوینزنان زندانی سیاسی در ایرانتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونینافرمانی مدنی زندانیان سیاسیآتنا دائمی فعال مدنی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: