•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

حکم اعدام یک زندانی در مشهد اجرا شد

0
715

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی زن با اتهام قتل عمد در زندان وکیل آباد مشهد اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام راضیه « نام خانوادگی نامشخص » – متولد: ۱۳۶۲، زندانی متهم به ۲ فقره قتل عمد، محبوس در بند زنان زندان وکیل آباد « مرکزی » مشهد، پس از طی مراحل دادرسی در شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ استان خراسان رضوی به ریاست قاضی بنده ای و مستشاری قاضی شجاع پور فدکی و پس از آن تائید در شعبه دیوان عالی کشور به اجرا در آمد. 

براسا این گزارش، راضیه، در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۵، در حالی که ۳۳ سال سن داشت، مرتکب قتل ۲ کودک با سنین ۴ و ۸ ساله شده بود. 

سرگذشت تلخ، فشارها و آسیب های اجتماعی، راضیه را به سوی تصمیمی هولناک سوق داد. او بعد از جدایی از همسر دومش در تنگنای مشکلات اقتصادی و اجتماعی دست و پا می زد و نمی توانست ۲ فرزند خردسالش را به تنهایی سر و سامان بدهد.

به همین دلیل نقشه قتل ۲ کودک بی گناه را در حالی از ذهن گذراند که طاهره، دختر ۸ ساله، از مدرسه به خانه بازگشت و از برادرش مراقبت می کرد تا مادر امور خانه داری را به سرانجام برساند ولی آن شب ۲ کودک خردسال زودتر از همیشه به خواب عمیقی فرو رفتند.

مادر سنگدل چشم به صورت معصوم فرزندانش دوخت و یک بار دیگر نقشه ترسناک خود را مرور کرد. عقربه های ساعت از نیمه شب گذشته بود که زن جوان گوشی تلفن را برداشت و در پیامی برای خواهرش چنین نوشت: “من برای تو خواهر خوبی نبودم مرا ببخش.”

او پیامک را برای خواهرش ارسال کرد ولی پاسخی از سوی او دریافت نکرد. راضیه، نگاه دلهره آور دیگری به چهره کودکانش انداخت و در حالی که آن ها در خواب ناز بودند، دومین پیامک را برای خواهرش این گونه نوشت: “به پدر بگویید جنازه های ما روی زمین نماند.” اما باز هم پاسخی نیامد و پیامی بین ۲ خواهر رد و بدل نشد.

زن جوان که دیگر قصد داشت تصمیم هولناکش را عملی کند، ابتدا بالای سر دختر ۸ ساله اش نشست که کنار کیف مدرسه اش به خواب رفته بود. راضیه، با بی رحم ناگهان راه تنفسی دخترک را مسدود کرد به طوری که دست و پازدن های ملتمسانه او ثمری نداشت و دقایقی بعد در حالی که چشم به مادر دوخته بود، جان خود را از دست داد و بی حرکت شد. این جنایت دردناک چنان بی سروصدا انجام شد که هنوز پسر ۴ ساله در کنار خواهرش با چهره ای معصومانه به آرامی نفس می کشید. زن سنگدل نگاهی به دستانش انداخت و این بار راه تنفسی علیرضا، کودک ۴ ساله، را بست اما او نتوانست بیشتر دست و پا بزند و تنها با چشمانی نیمه باز نگاهی به مادرش انداخت و به آرامی جان داد. دیگر همه چیز به پایان رسید و تراژدی جنایت دردناک در انتهای کوچه و درون منزلی نقلی رقم خورد.

این زن ۳۳ ساله بعد از ارتکاب این جنایت، ادامه نقشه اش را به اجرا گذاشت. او که تلاش می کرد خود را از عذاب روحی آینده رها کند، درون حمام رفت و با تیغ دست چپ خودش را زخمی کرد تا خودکشی کند اما جرات نداشت رگ دستش را بزند! به همین دلیل به همان مقدار اندک خون که از ساعدش چکید بسنده کرد و داخل اتاق کنار اجساد فرزندانش نشست.

صبح روز بعد، وقتی خواهر راضیه بیدار شد و پیامک های شبانه او را دید، هراسان و وحشت زده به طرف خیابان امام هادی حرکت کرد. او احتمال می داد، حادثه هولناکی رخ داده باشد. وقتی به انتهای کوچه امام هادی یک رسید پی در پی در منزل را به صدا درآورد به گونه ای که همسایگان نیز متوجه ماجرایی تلخ شدند.

لحظاتی بعد راضیه به زحمت خود را به در حیاط رساند و آن را گشود. خواهر او با دیدن لباس های خون آلود و ظاهر آشفته راضیه، بی درنگ با اورژانس تماس گرفت و قدم درون منزل نقلی اجاره ای گذاشت اما تراژدی جنایت دردناک، او را نیز در جا میخکوب کرد.

دقایقی بعد نیروهای انتظامی، در حالی ماجرای این جنایت وحشتناک را به قاضی ویژه قتل عمد اطلاع دادند که امدادگران اورژانس مرگ ۲ کودک بی گناه را تایید کردند.

عقربه های ساعت حدود ۸ صبح را نشان می داد که قاضی علی اکبر احمدی نژاد به همراه گروهی از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی عازم محل وقوع جنایت شدند و بدین ترتیب تحقیقات قضایی در حالی آغاز شد که زن جوان با اشاره به دستانش گفت: “آن ها را با دستانم خفه کردم!”

او در تشریح سرگذشت خود که به این تراژدی وحشتناک رسید به قاضی ویژه قتل عمد گفت: “بیشتر از ۱ سال از عمر دخترم طاهره، گذشته بود که از همسرم طلاق گرفتم. او به مواد مخدر اعتیاد داشت و روزگارم را تلخ کرده بود. نمی توانستم این وضعیت را تحمل کنم!”

به همین دلیل حضانت دخترم را پذیرفتم تا روزگار خوبی را تجربه کنم اما این ماجرا سرنوشت مرا در مسیر دیگری قرار داد چرا که بعد از طلاق مشکلات من بسیار شد. در حدود ۱ سال از طلاق من گذشته بود که به خواستگاری مرد ۶۲ ساله ای پاسخ مثبت دادم تا شاید سر پناهی داشته باشم. اما در حالی که پسرم، علیرضا، یک سال بعد از ازدواجم به دنیا آمد باز هم روزگار روی خوش به من نشان نداد زیرا همسرم حاضر نبود از دخترم سرپرستی کند و این موضوع سرآغاز اختلافات خانوادگی بین ما شد.

از طرف دیگر هم فرزندان همسرم موافق ازدواج مجدد او نبودند و به این اختلافات دامن می زدند تا این که مهریه ام را کف دستم گذاشت و مرا طلاق داد. من هم با آن پول خانه ای اجاره کردم ولی درآمدی برای امرار معاش نداشتم .می خواستم با چرخ خیاطی کهنه ام کار کنم اما باز هم کسی حاضر نبود سرمایه ای در اختیار من بگذارد تا این که تصمیم به قتل فرزندانم گرفتم .

با تکمیل تحقیقات در دادسرای مشهد، این پرونده در شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ استان خراسان رضوی به ریاست قاضی بنده ای و مستشاری قاضی شجاع پور فدکی مورد رسیدگی قرار گرفت و در نهایت قضات دادگاه پس از برگزاری چندین جلسه محاکمه، رای به قصاص نفس زن ۳۳ ساله دادند و بدین ترتیب با فراهم شدن مقدمات اجرای حکم در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، این زن جوان که دیگر ۳۷ ساله بود سپیده دم روز یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، با حضور قضات اجرای احکام در زندان مرکزی مشهد اعدام شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتل قتل عمدقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانقرنطینه زندان وکیل آبادمتهم به قتل عمدمجارات اعدام در ایرانمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایراننقض حکم اعدام در ایرانگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایراناتهاماتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعدام در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی مشهداعدام در زندان رجائی شهراعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان در ایرانبند زنان زندان وکیل آباد مشهدحق حیاتحق حیات در ایرانحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان مرکزی مشهدزندان وکیل آبادزندان وکیل آباد مشهدزندان وکیل اباد مشهدزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: