•                  
سه شنبه , ۰۴ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

محرومیت خبرنگاران باشگاه خبرنگاران جوان از حق امنیت شغلی

0
262

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، جمعی از خبرنگاران شاغل در باشگاه خبرنگاران جوان از نبود امنیت شغلی در رسته کاری خود ناراضی هستند و هر لحظه احتمال اخراج آنها دور از ذهن نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، جمعیتی در حدود ۶۰۰ تن از خبرنگاران شاغل در باشگاه خبرنگاران جوان که بصورت نیروی قراردادی کار می کنند بر اثر اعمال فشار از طرف کارفرمای جدید با حقوق حداقل به کار خود ادامه می دهند و این مساله باعث شده تا آنها امنیت شغلی خود را از دست بدهند. هر کدام از این فعالان رسانه ای به صورت میانگین ۱۰ تا ۱۵سال سابقه کار دارند و از اعمال فشار کارفرمای جدید خود برای امضای قرارداد موقت کار خبر می‌دهند. این شهروندان با روزی ۸ تا ۱۲ ساعت کار از حداقل مزایای شغلی هم محروم هستند. 

این خبرنگاران که تعداد آنها به حدود ۶۰۰ نفر می‌رسد، از ۱۰ تا پانزده سال پیش به امید استخدام در صداوسیما همه شرایط سخت کار در باشگاه خبرنگاران جوان را با حداقل حقوق و بدون دریافت بیمه پذیرفته‌ بودند.

خبرنگاران یاد شده که سال‌ها بدون قرارداد در استخدام باشگاه خبرنگاران مشغول کار بودند، تا پایان مهر ماه جاری فرصت دارند قرارداد ۱۴ الی ۱۵ بندی که کارفرمای جدید به آنها ارایه داده را امضا کنند در غیر این‌صورت امکان ادامه همکاری و دریافت مطالبات معوقه برایشان وجود ندارد.

این خبرنگاران جوان در طول سال‌ها خدمت در باشگاه خبرنگاران از دریافت حقوق قانونی کار محروم هستند. در عین حال حق بیمه شماری از آنها تا سال پیش پرداخت نشده و شماری نیز به صورت خویش ‌کارفرما حق بیمه‌ خود را به تامین اجتماعی پرداخت کردند. 

در حال حاضر خبرنگاران یاد شده از اعمال فشارهای کارفرمای جدید خود برای تبدیل وضعیت استخدامی انتقاد می‌کنند.

این خبرنگاران در ادامه افزودند: “به دلیل نبود امنیت شغلی، با پیشنهاد کارفرمای جدید برای امضای قرارداد پیمانکاری مخالفت کرده‌ایم و می‌دانیم که در قرارداد پیمانکاری هیچ ضمانتی برای استمرار رابطه کاری و دریافت مزایای انگیزشی وجود ندارد.”

آنها اظهار داشتند: “حدود ۱سال است از ورود کارفرمای جدید با عنوان شرکت تامین نیرو صحبت می‌شود که درنهایت ماه پیش به صورت رسمی آماده عقد قرارداد با خبرنگاران باشگاه شد. نگرانی ما از حضور این شرکت به عنوان کارفرما، تامین نشدن امنیت شغلی‌مان است در عین حال می‌ترسیم همه سوابق شغلی‌مان در ۱۴ تا ۱۵ سال گذشته از بین برود و نتوانیم سنوات پایان خدمت خود را در زمان بازنشستگی بگیریم.”

این خبرنگاران اظهار داشتند: “مدتی‌ست به دلیل مخالفت ما با امضای قرارداد با کارفرمای تازه از طرف عوامل کارفرمای جدید تحت فشار قرار گرفته‌ایم و آنها نیز با گرو نگه داشتن حقوق شهریور ماه، ما را تهدید به اخراج کرده‌اند. این مسئله هم‌اکنون به کابوسی برای ادامه همکاری‌مان با باشگاه تبدیل شده است.”

آنها در ادامه گفتند: “ما با برخی مفاد این قرارداد ۱۴ تا ۱۵ بندی مخالفیم. قبول این بندها امنیت شغلی و مطالبات‌مان را به مخاطره می‌اندازد و به نظر می‌رسد به عنوان یک خبرنگار تازه‌ کار مشغول به کار هستیم. این درحالی ست که سال‌ها برای شبکه‌های خبری صداوسیما سوژه های خبری پیدا کرده‌ایم و در طول این سال‌ها امیدوار بودیم بعد از این همه تجربه صداوسیما ما را استخدام رسمی کند.”

این فعالان رسانه ای در ادامه افزودند: “سال‌ها برخلاف بند ۸ این قرارداد که به پرداخت حقوق و مزایای قانونی کار تاکید دارد به ما حقوق داده شده است. در حال حاضر نیز به ما گفته شده؛ قرار نیست این بند از قرارداد اجرایی شود و همچنان حقوق ما به صورت حداقلی بدون مزایا پرداخت خواهد شد.”

این خبرنگاران تاکید کردند: “از مجموع حدود ۶۰۰ خبرنگار شاغل در باشگاه خبرنگاران جوان حدود ۴۰۰ نفر در تهران و مابقی در سایر استان‌ها مشغول کارند. در حال حاضر طبق اطلاعیه‌ای که در تابلوی اعلانات محل کارمان نصب شده همه خبرنگاران نسبت به امضای قرارداد جدید با کارفرمای تازه و تحویل مدارک تا پایان مهرماه فرصت دارند.”

این خبرنگاران ناراضی افزودند: “میزان دریافتی یک خبرنگار باشگاه با ساعتها اضافه کاری به ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان نمی‌رسد این درحالیست که اکثر کسانی که در باشگاه با این شرایط حداقل حقوق کار می‌کنند، به امید استخدام از همه مطالبات قانونی خود حتی دریافت عیدی و پاداش پایان سال گذشته‌اند.”

آنها در ادامه افزودند: “سال پیش باشگاه بعد از سال‌ها همه خبرنگاران را بیمه تامین اجتماعی کرد اما بعد از استعلامی که از تامین اجتماعی گرفتیم، متوجه شدیم حق بیمه‌های برخی خبرنگاران به صورت ناقص پرداخت شده است. در عین حال کارفرما ملزم به پرداخت یک ماه حقوق به ازای یک سال کار به عنوان سنوات است اما این مورد نیز برای ما خبرنگاران باشگاه رعایت نشده است.”

این خبرنگاران در ادامه مشکلات خود افزودند: “ما خبرنگاران با روزی ۸ تا ۱۲ ساعت کار مداوم و سخت از حداقل‌های مزدی محروم هستیم و مسئولان صداوسیما به مشکلات‌مان که در نتیجه حضور پیمانکار جدید ممکن است ایجاد می‌شود، اعتنایی نمی‌کنند.”

فقر و محرومیت از تامین اجتماعی متناسب با وضعیت اقتصاد کشور در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان این سند معتبر بین المللی است بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد مورد تاکید قرار گرفته است.

همچنین در ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر حق هر فرد در برخورداری از شرایط مناسب, حقوق مکفی در کار و سایر حمایتهای اجتماعی در مواقع بیکاری تاکید شده است. 

برچسب هانیروی کار پیمانکاراقتصاد ایرانروزنامه نگارفعالان رسانه‌ایفعالان رسانه ایآزادی روزنامه نگاران در ایرانامنیت شغلی در ایرانخبرنگاراننیروی کار بومیسرکوب روزنامه نگاران در ایرانروزنامه نگاران در ایراننویسنده و روزنامه نگارسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانخبرنگاران در ایرانسرکوب خبرنگاران در ایرانروزنامه نگاریسرکوب فعالان رسانه اینیروی کارنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانسرگوب فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب خبرنگارانسرکوب روزنامه نگارانامنیت شغلیروزنامه نگار دربندفعالان رسانه ای در ایرانپیمانکاران نیروی کارروزنامه نگارانرشته روزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگاران ایرانبازداشت فعالان رسانه ایمحاکمه فعالان رسانه ایتفتیش منزل روزنامه نگارانسرکوب فعالان رسانه در ایرانروزنامه نگار آزادسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیروح الله زم روزنامه نگارشهروند خبرنگاران در ایرانسرکوب شهروند خبرنگاران در ایرانمعاش شهروندان در ایرانمعیشت شهروندانامنیت شغلی کارگرانامنیت شغلی کارگران در ایرانامنیت شغلی در ایران برای کارگرنیروی کار موقتسرکوب روزنامه نگاران ایرانخبرنگاران کارگری در ایرانبازداشت خبرنگاران در ایراناستخدام نیروی کار بومیامنیت شغلی خبرنگاران در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: