•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

یک زندانی با جرائم مواد مخدر در زندان زاهدان اعدام شد

0
857

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام سومین زندانی با اتهام مرتبط با مواد مخدر در زندان مرکزی زاهدان زاهدان به اجرا در آمد. همچنین حکم اعدام زندانی دیگر هم با توجه به اخذ مهلت به زمان دیگری موکول شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، خداداد نهتانی – متولد: ۱۳۲۶ – زندانی متهم به جرائم مواد مخدر، محبوس در بند ۴ زندان مرکزی زاهدان که پیش از این حکم اعدام وی توسط شعبه دادگاه زاهدان صادر و در دیوان عالی کشور تائید شده بود در زندان مرکزی این شهر اعدام شد. همچنین حکم اعدام یاسین عبداللهی، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در همین زندان با توجه به اخذ مهلت برای جلب رضایت ولی دم مقتول تعلیق شد. 

براساس این گزارش، خداداد نهتانی، از سال ۱۳۹۷ با اتهام مرتبط با جرائم مواد مخدر بازداشت شد و در حالی که در مراحل بازجوئی و بازپرسی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم مانده بود از سوی دادگاه به اعدام محکوم شد. 

همچنین دیگر زندانی که همراه خداداد نهتانی برای اجرای حکم اعدام برده شد یاسین عبداللهی، زندانی متهم به قتل بود که حدوداً ۴۳ ساله از بند ۳ زندان مرکزی زاهدان بوده که در لحظات آخر اجرای حکم اعدام با توجه به اخذ مهلت از واحد اجرای احکام برای جلب رضایت ولی دم مقتول به بند عمومی زندان بازگردانده شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند.”

برچسب هاقانون مجازات اسلامیقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقرنطینه زندان زاهدانلغو مجازات اعداممالکی معاون زندان زاهدانمجازاتمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایرانامکانات زندان زاهداناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان زاهداناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام خدادانهتانیاعدام خداداد نهتانیاعدام خدادادنهتانیاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زنداناعدام در زندان زاهداناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان در ایرانبند قرنطینه زندان زاهدانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانحذف مجازات اعدامخداداد نهتانیخدادادنهتانیدیوان عالی کشوردادگاه انقلابدادگاه انقلاب زاهدانزندان زاهدانزندان زاهدانیسلول انفرادی در زندان زاهدانشرایط زندان زاهدانشعبه دیوان عالی کشورطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: