•                  
یک شنبه , ۰۱ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 22

حکم اعدام یک زندانی در زندان لاکان رشت اجرا شد

0
358

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۹ دی ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد محبوس در زندان لاکان رشت به اجرا در آمد. این حکم اعدام در حالی اجرا شده که برخی از شکات پرونده از اعدام صرف نظر کرده بودند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه  پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، فرزاد ناصر جورشری – متولد: ۱۳۶۳ – زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان لاکان رشت که پیش از این حکم اعدام وی با اتهام ارتکاب ۷ فقره قتل عمد توسط دادگاه صادر و در شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود در این زندان اجرا شد. حکم اعدام این زندانی در حالی اجرا شده که از ۷ شاکی پرونده ۵ تن اعلام رضایت کرده و قصاص صرف نظر کردند اما ۲ خانواده دیگر به علت درخواست مبلغ بالا بعنوان دیه حاضر به صرف نظر از اعدام وی نشدند.  

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “فرزاد ناصرجورشری، هفت تن از دوستان همسرش را به قتل رسانده بود، چون معتقد بود آنها همسرش را اغفال کرده‌اند.”

همچنین در ادامه این گزارش، به نقل از هرانا آمده که ناصرجورشری، از سال ۱۳۹۵ با اتهام ارتکاب به نقل عمد خود را به اداره آگاهی رشت معرفی کرد و پس از حدود ۹ ماه بازجوئی و انجام تحقیقات قضائی سپس به زندان مرکزی « لاکان » رشت منتقل و از سال ۱۳۹۷ هم در سلول انفرادی در بند امن این زندان محبوس شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هااعدام / حق حیاتقصاص نفسزندان لاکان رشتاعدام در ایراناجرای حکم اعدامزندان مرکزی رشتاعدام مواد مخدرطرح لغو مجازات اعدامحکم اعدامدیوان عالی کشورحذف مجازات اعدامصدور حکم اعدامدیوان عالی ایرانمجازات اعداماعدام قتل عمدمجازات اعدام در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرمجازاتقوانین اجرای حکم اعداماعدام در ملاء عاممجازات غیر انسانینقض حقوق شهروندی در ایرانقانون مجازات اسلامیاجرای حکم اعدام در ایراناعدام قتلنقض حقوق بشرد ر ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانمجازات اسلامیاعداممجازاتهای غیر انسانیلغو مجازات اعدامتائید حکم اعداممجازاتهای بیرحمانهحق حیاتمجازات غیرانسانیمجازات اعدام ایرانحکم اعدام در ایراننقض حکم اعدام در ایراناعدام زندانیان در ایراناعدام در زندانهای ایرانمجازات قتل عمداعدام اجرای حکم اعدامزندان لاکانمجازات قصاصاجرای حکم اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحکم اعدام متهم به قتلقصاص نفس در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایراناجرای قصاص نفسمجازات اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانشعبه ۴۷ دیوان عالی کشورحکم اعدام زندانیانحکم اعدام در زنداننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناعدام حق حیاتحکم اعدام متهمان به قتلحق حیات در ایرانشعبه دیوان عالی کشورشعب دیوان عالی کشورصدور حکم اعدام در ایرانحق حیات برای موجودات زندهاعدام در زندان لاکان رشتحق حیات برای همهاعدام در زندان مرکزی رشتمجازات اعدام در جمهوری اسلامیفرزاد ناصرجورشریناصرجورشریاعدام فرزاد ناصرجورشریاعدام ناصر جورشرینقض حق حیات

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: