•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

بازداشت ۳۸ شکارچی غیرمجاز هنگام شکار پرندگان در شهرستان بابل

0
958

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۹ دی ماه ۱۳۹۹، ماموران یگان حفاظت از محیط زیست استان مازندران جمعی از شکارچیان غیرمجاز را در منطقه آببندان روستای مرزون‌آباد شهرستان بابل بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، امروز جمعه ۱۹ دی ماه ۱۳۹۹، جمعیتی معادل ۳۸ تن از شکارچیان غیرمجاز به هنگام شکار در آببندان روستای مرزون آباد واقع در شهرستان بابل از توابع استان مازندران توسط ماموران یگان حفاظت از محیط زیست این استان بازداشت شدند. از این شکارچیان غیرمجاز ۶۳ قطعه لاشه پرندگان از گونه های چنگر و مرغابی به همراه ۳۸ قبضه اسلحه شکاری با ۲۰۰ تیر فشنگ کشف و ضبط شد. 

براساس اعلام اداره کل محیط زیست استان مازندران، بازداشت این شکارچیان غیرمجاز به علت شکار پرندگان بدون مجوز شکار صورت گرفت. همچنین شیوع بیماری آنفولانزای حاد پرندگان از جمله دیگر علت ممانعت از شکار است. 

مسئولان اداره کل محیط زیست استان مازندران در ادامه این گزارش افزودند: “از ابتدای دی ماه ۱۳۹۹ تاکنون ۵۴ شکارچی غیرمجاز هنگام شکار در تالاب ها و آببندان های استان دستگیر شدند که از آنها بیش از ۱۰۰ قطعه لاشه پرندگان زمستان گذران کشف شد و متخلفان هم با تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی شدند.”

لازم به ذکر است، مازندران با داشتن تالاب بین المللی میانکاله و تالاب های محلی سرخ رود در فریدونکنار و ۸۰۰ چشمه آببندان همه ساله پذیرایی بیش از ۹۰ گونه از پرندگان مهاجر زمستان گذران است. جمعیت این پرندگان در برخی فصول مهاجرت زمستانی به حدود ۱.۵ میلیون بال می رسد.

شکار غیرمجاز پرندگان بر اساس مصوبات شورای عالی محیط زیست جریمه نقدی و زندان در پی دارد. حداقل جریمه شکار ۱ قطعه پرنده مهاجر ۱۰۰ هزار تومان تعیین شده است. 

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه، دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات و حفاظت از حق حیات حیات وحش و جلوگیری از شکار غیرمجاز انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید.

در هدف پانزدهم  سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت کلام بر حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی تاکید کرده است. این سند معتبر جهانی اما در ایران با توجه به مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد. 

برچسب هافعالان محیط زیستشکارچی غیرمجازمحیط زیست ایرانمتخلفان محیط زیستبازداشت شکارچی متخلفچنگرمتخلفان محیط زیستیسازمان حفاظت از محیط زیستیگان حفاظت محیط زیستسرکوب فعالان محیط زیستشکار حیواناتسازمان حفاظت از محیط زیست ایرانشکار چنگرپرنده چنگرشکار غیرمجازشکار کردن حیواناتبازداشت شکارچیان پرندگان شکاریشکارچیان چنگرشکارچیان غیرمجاز در آببندانشکارچیحفاظت از محیط زیستبازداشت شکارچیانبازداشت شکارچی غیرمجازشکارچی چنگرروستای مرزن آباد در بابلشکارچی متخلففعال محیط زیستشکارغیرمجازیگان حفاظت از محیط زیستبازداشت شکارچییگان محیط زیستروستای مرزون آباد بابلشکار غیر قانونیسرکوب فعالان محیط زیست در ایرانشکارچیانبازداشت شکارچیان غیرمجازشکارچی پرندگانلاشه پرندگانیگان حفاظت از محیط زیست استان مازندرانبهداشت و محیط زیستاداره حفاظت از محیط زیستپرندگان مهاجرشکارچیان غیرمجازاسلحه شکاریشکار پرندگانیگان حفاظت از محیط زیست بندر انزلیبازداشت شکارچی پرندگانمحیط زیست در ایراناخبار محیط زیستمحیط زیستبازداشت شکارچیان متخلفدستگیری شکارچیان غیرمجازشکارچی غیرمجاز پرندگانشکار غیرمجاز پرندگان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: