•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

حکم اعدام یک زندانی با جرائم مواد مخدر در الیگودرز اجرا شد

0
212

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۷ آبان ماه ۱۳۹۹، حکم یک زندانی، با اتهام مرتبط با مواد مخدر، در زندان مرکزی الیگودرز اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، پیمان صفائی – متولد: ۱۳۶۵ – اهل استان لرستان و زندانی متهم به جرائم مواد مخدر، محبوس در زندان مرکزی الیگودرز، 

یک منبع مطلع درخصوص جزییات پرونده پیمان صفائی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “او به اتهام حمل ۷۵ کیلو مواد مخدر از نوع شیشه در زندان بود و در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود. پیمان می گفت که راننده ماشین بوده و مواد مال کس دیگری بوده که در ماشینش جاساز کرده بود. کسی که پیمان می‌گفت صاحب اصلی مواد کشف شده است هم در ماشین همراه وی بوده ولی او به ۱٨ سال زندان محکوم شده.”

لازم به ذکر است، پیمان صفائی، پیش از این و در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۳۹۹، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان الیگودرز منتقل شده بود اما به دلایل نامشخص اجرای حکم اعدام وی تعلیق و پس از ۴۸ ساعت به بند عمومی زندان بازگشت. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاحقوق بشراعدام / حق حیاتاعدام در ایرانحقوق بشر در ایراناجرای حکم اعداممواد مخدراعدام مواد مخدرطرح لغو مجازات اعدامحکم اعدامصدور حکم اعدامافزایش مصرف مواد مخدرمواد مخدر صنعتیمجازات اعداماعدام قتل عمدحقوق شهروندیقاچاقچی مواد مخدرمجازات اعدام در ایرانحمل و نگهداری مواد مخدراعتیاد به مواد مخدرنقض حقوق بشر در ایرانمواد مخدر شیشهاتهام مواد مخدرمصرف مواد مخدراعدام در ملاء عامباند قاچاق مواد مخدراجرای حکم اعدام در ایرانجرائم مواد مخدرحقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراناعدامشهرستان الیگودرزتائید حکم اعدامجرائم مواد مخدر در ایرانحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیاعدام متهم به مواد مخدرمجازات اعدام ایرانحقوق بشر درایرانحکم اعدام در ایراننقض حکم اعدام در ایرانمتهم به جرائم مواد مخدرحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراناعدام زندانیان در ایراناعدام در زندانهای ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایرانمواد مخدر در زندانهای ایرانمواد مخدر هروئینمتهمان مواد مخدراجرای حکم اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحکم اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانهای ایراناجرای حکم اعدام در زندانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام در زنداننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناعدام جرائم مواد مخدرحقوق نقض حقوق بشر در ایراناعدام متهمان مواد مخدر در ایرانصدور حکم اعدام در ایرانزندان الیگودرزشهرستان علیگودرززندان مرکزی الیگودرزپیمان صفائیپیمان صفاییاعدام پیمان صفائیاعدام پیمان صفاییمتهم به مواد مخدر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: