•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, دسامبر 2

حکم اعدام یک زندانی با جرائم مواد مخدر در الیگودرز اجرا شد

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۷ آبان ماه ۱۳۹۹، حکم یک زندانی، با اتهام مرتبط با مواد مخدر، در زندان مرکزی الیگودرز اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، پیمان صفائی – متولد: ۱۳۶۵ – اهل استان لرستان و زندانی متهم به جرائم مواد مخدر، محبوس در زندان مرکزی الیگودرز، 

یک منبع مطلع درخصوص جزییات پرونده پیمان صفائی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “او به اتهام حمل ۷۵ کیلو مواد مخدر از نوع شیشه در زندان بود و در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود. پیمان می گفت که راننده ماشین بوده و مواد مال کس دیگری بوده که در ماشینش جاساز کرده بود. کسی که پیمان می‌گفت صاحب اصلی مواد کشف شده است هم در ماشین همراه وی بوده ولی او به ۱٨ سال زندان محکوم شده.”

لازم به ذکر است، پیمان صفائی، پیش از این و در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۳۹۹، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان الیگودرز منتقل شده بود اما به دلایل نامشخص اجرای حکم اعدام وی تعلیق و پس از ۴۸ ساعت به بند عمومی زندان بازگشت. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقاچاقچی مواد مخدرمواد مخدرمواد مخدر هروئینمواد مخدر در زندانهای ایرانمواد مخدر شیشهمواد مخدر صنعتیمتهم به مواد مخدرمتهم به جرائم مواد مخدرمتهمان مواد مخدرمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمصرف مواد مخدرنقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حکم اعدام در ایرانپیمان صفاییپیمان صفائیافزایش مصرف مواد مخدراتهام مواد مخدراجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زنداناجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناعتیاد به مواد مخدراعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام متهم به مواد مخدراعدام متهمان مواد مخدر در ایراناعدام پیمان صفاییاعدام پیمان صفائیاعدام جرائم مواد مخدراعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان در ایرانباند قاچاق مواد مخدرتائید حکم اعدامجرائم مواد مخدرجرائم مواد مخدر در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحمل و نگهداری مواد مخدرحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان مرکزی الیگودرززندان الیگودرزشهرستان الیگودرزشهرستان علیگودرزصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: