•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

احکام اعدام دستکم ۴ تن در زندان ارومیه اجرا و ۱ زندانی پیش از اجرای حکم خودکشی کرد

0
305

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، احکام اعدام دستکم ۴ زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد. این زندانی دیگر که به همراه این افراد به سلول انفرادی منتقل شده بود ساعاتی پیش از اجرای حکم اعدام خودکشی کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، موسی رحمانی، مرتضی حیدری، یاسین پور محمدی و زینال « ایرج » عابدین محمدی، چهار زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در اندرزگاه ۱ سالن ۲ زندان مرکزی ارومیه که پیشتر احکام اعدام آنها توسط دادگاه صادر و در شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بودند اعدام شدند. همچنین علی ملکی « با نام مستعار بادیگارد »، پیش از اجرای حکم اعدام در سلول انفرادی با زدن رگ دست خود به زندگی اش پایان داد. 

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران: “علی ملکی « با نام مستعار علی بادیگارد »، در حالی که برای اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان مرکزی ارومیه به سلول انفرادی منتقل شده بود شب گذشته و ساعاتی پیش از اجرای حکم اعدام با شیء برنده رگ دست خود را قطع کرد و به زندگی خود پایان داد.”

جملگی این افراد، در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۳۹۹، برای اجرای حکم اعدام از اندرزگاه ۱ سالن ۲ زندان مرکزی ارومیه به سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام منتقل شده بودند. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانلغو مجازات اعدامموسی رحمانیمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمرتضی حیدرییاسین محمدی پوریاسین پورمحمدیگمجازات اعدامایرج عابدین محمدیابلاغ احکام اعداماتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای احکام اعداماجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعداماحکام اعدام امیرحسین مرادیاحکام اعدام در ایراناحکام اعدام زندانیان در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام مرتضی حیدریاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان ارومیهاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان در ایراناعدام علی ملکیاعدام علی بادیگاردبند ۱۲ زندان ارومیهحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانحذف مجازات اعدامخودزنی زندانیان سیاسیزندان مرکزی ارومیهزندان مرکزی اردبیلزندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانزندانیان محبوس در زندان ارومیهزینال عابدین محمدیسلول انفرادی زندان ارومیهشهرستان ارومیهصدور احکام اعدامطرح لغو مجازات اعدامعلی ملکیعلی بادیگارد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: