•                  
دوشنبه , ۰۶ تیر , ۱۴۰۱
دوشنبه, ژوئن 27

اقدام به خودکشی یک شهروند بازداشت شده در زندان مرکزی ارومیه

0
565

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، یک شهروند اهل بلو از توابع شهرستان ارومیه و محبوس در زندان مرکزی این شهر بر اثر فشارهای روحی روانی و تداوم بازداشت و بلاتکلیفی اقدام به خودکشی کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، حمید درویشی، اهل روستای بلو، از توابع استان آذربایجان غربی، محبوس و بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه پس از بریدن رگهای دست و پای خود اقدام به خودکشی کرد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان: “وی در این مدت جهت اعتراف تحت شکنجه‌ جسمی و روحی قرار گرفته و طی روزهای گذشته در اعتراض به بلاتکلیفی‌اش با بریدن رگ دست و پایش اقدام به خودکشی کرد.”

لازم به ذکر است، حمید درویشی، در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹، در شهرستان ارومیه توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شد. 

این شهروند ساکن توابع ارومیه در دوران بازجوئی با اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام مورد بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفت و طی ماههای اخیر پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بند سیاسی در زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

اغلب موارد خودکشی و یا اقدام به آن از سوی شهروندان ایران که روند رو به افزایش هم دارد در سایه نبود امید به زندگی و فشارهای روحی و روانی بر اثر مشکلات اقتصادی، معیشتی و گسترش فزآینده سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است. 

با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی و تداوم بلاتکلیفی حمید درویشی در زندان مرکزی ارومیه علیرغم تامین وثیقه و آمادگی خانواده وی برای تودیع و آزادی این شهروند ساکن توابع ارومیه و ممانعت مسئولان قضائی و امنیتی با آزادی موقت وی اقدام به خودکشی کرده است. 

در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود قادی‌پاشا, معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از خودکشی ۵ هزار و ۱۴۳ نفر از شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸ خبر داد و این رقم را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ با ۸ دهم درصد رشد اعلام کرد.

افزایش میزان خودکشی شهروندان در نقاط مختلف کشور به مثابه نبود امید به زندگی است. محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در  ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری، بیماری، نقص اعضا، بیوگی، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود را مورد تاکید قرار داده اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با شهروندان ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در زندان مرکزی ارومیهنقض حقوق شهروندیآمار خودکشی در ایراناقدام به خودکشیاقدام به خودکشی جوانان در ایراناقدام به خودکشی زندانیان سیاسیاقدام به خودکشی شهروندانبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانحقوق بشر زندانیان سیاسیحمید درویشیحمیددرویشیحبس تعزیری زندانیان سیاسیخودکشیخودکشی نوجوانان در ایرانخودکشی در ایرانخودکشی زندانیخودکشی زندانی سیاسیخودکشی زندانیانخودکشی زندانیان در زندانهای ایرانخودکشی شهروندان در ایرانزندان مرکزی ارومیهزندانیزندانی سیاسیزندانی عقیدتیزندانیان بند 2 زندان مرکزی ارومیهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهزندانیان عقیدتی زندان مرکزی ارومیهسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: