•                  
دوشنبه , ۲۶ مهر , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 18

حکم اعدام یک زندانی در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد

0
329

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد، محبوس در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه چهارشنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام سیاوش « نام خانوادگی نام شخص » – متولد: ۱۳۵۶ – زندانی متهم به قتل عمد همسر خود در سال ۱۳۹۵ و محبوس در زندان رجائی شهر کرج پس از طی مراحل دادرسی و تائید در دیوان عالی کشور در این زندان اجرا شد. 

ماجرای این قتل از صبح یکشنبه ۲۸ آذر سال ۱۳۹۵ و وقتی که ساکنان ساختمانی در غرب پایتخت متوجه سر و صدا و درگیری زوج همسایه شدند از خانه هایشان بیرون دویدند آغاز شد. همسایگان به ناگاه با پیکر خونین زن جوانی که ساکن واحد شماره ۳ بود را در راهرو رو به رو دیدند. همسرش نیز که چاقوی دسته زردی در دست داشت بالای سرش ایستاده بود.

تماس همسایه‌ها با مأموران کلانتری و اورژانس آنها را به ساختمان محل درگیری کشاند و بلافاصله مرد جوان بازداشت و همسرش نیز به بیمارستان منتقل شد. اما شدت جراحات وارده باعث شد تا زن جوان ساعاتی بعد با وجود تلاش کادر درمانی تسلیم مرگ شود.

پس از مرگ مهناز، تحقیقات از همسر او به ‌نام سیاوش درباره جزئیات این قتل آغاز شد. متهم ۳۹ ساله در تحقیقات به قتل همسرش با ضربات متعدد چاقو اعتراف کرد و انگیزه خود از جنایت را این ‌طور بیان کرد: “در حدود ۱۳ سال قبل با مهناز آشنا شدم و ازدواج کردیم. اما از همان روزهای اول زندگی مشترک اختلاف داشتیم حتی با وجود به دنیا آمدن فرزندمان نه تنها مشکلاتمان کمتر نشد بلکه هر روز اختلاف‌هایمان بیشتر می‌شد.”

متهم ادامه داد: “همسرم خیلی از من ایراد می‌گرفت حرف‌ها و رفتارش مرا آزار می‌داد. همین مشکلات باعث شد معتاد شوم و قرص هم مصرف می‌کنم.”

سیاوش، که با اتهام قتل عمد روبرو شده بود در ادامه افزود: “می‌خواستم زنم را طلاق بدهم اما مهریه‌اش ۱۳۶۰ سکه طلا بود و من نمی‌توانستم مهریه‌اش را بدهم به همین خاطر به زندگی ادامه دادم تا اینکه روز حادثه ساعت ۷ صبح دوباره شروع به اعتراض کرد که چرا سرکار نمی‌روم مدام می‌گفت برو از خانه بیرون و من که دیگر تحمل حرف‌هایش را نداشتم با او درگیر شدم میخواستم با چاقو او را بزنم که از خانه خارج شد و من هم دنبالش کردم و در راهرو او را زدم.”

با اعتراف مرد جوان به این قتل و بازسازی صحنه و تکمیل مراحل بازجوئی و بازپرسی این پرونده برای صدور حکم به شعبه دادگاه کیفری ۱ استان تهران ارجاع شد.

متهم جوان در دادگاه به دفاع از خود پرداخت اما با توجه به اعتراف او به قتل، بازسازی صحنه این قتل، اظهارات شاهدان و مدارک موجود در صحنه جرم، قضات دادگاه کیفری ۱ استان تهران او را به قصاص محکوم و این حکم پس از اعلام اعتراض سیاوش و ارجاع به شعبه دیوان عالی کشور عیناً تائید شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقاتل قتل عمدقتلقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمتهم به قتلمتهم به قتل عمدمجازات قتل عمدمجازات اعدام در ایرانمسوولان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرنقض حکم اعدام در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاجرای حکم اعدام زندانی متهماعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام حق حیاتاعدام در ملاء عاماعدام در ایراماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زندان رجائی شهراعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانی متهم به تجاوزاعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان در ایرانحق حیاتحق حیات برای موجودات زندهحق حیات در ایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایراندیوان عالی کشوردیوان عالی ایراندیوان عدالت اداریدیوانعال کشورزندانزندان رجایی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجائیزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانی متهم به قتلزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانزندانیان زندان رجائی شهرسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجصدور حکم اعدام در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: