•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

احکام اعدام دستکم ۴ تن در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد

0
349

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۹، احکام اعدام دستکم ۴ زندانی دیگر محبوس در زندان رجائی شهر کرج نیز اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۹، محمد یدی، سامان یمینی و یک زندانی دیگر با هویت نامشخص – جملگی ۳ زندانی با اتهام قتل عمد و مهدی علی دیگر زندانی با اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه، محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیشتر احکام اعدام آنها توسط دادگاه و شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شدند. این ۴ زندانی به همراه یک گروه که از حدود ۱۰ زندانی محکوم به اعدام تشکیل شده بود به سلول انفرادی منتقل شده بودند. 

یک منبع مطلع در مورد وضعیت این افراد اعلام کرد: “محمد یدی ۱۲ سال فراری بود و ۱۲ سال نیز در زندان ماند تا حکم اعدامش به اجرا درآمد. او قتل برادرش را گردن گرفته بود تا برادرش بتواند فرار کند و به خارج برود ولی برادرش در انگلیس تصادف کرد و فوت کرد. شاکی و همه مسئولان می‌دانستند که او هیچ کاره است ولی گرفتند و اعدامش کردند.”

این منبع همچنین درخصوص مهدی علی افزود: “او یک طلا فروشی را سرقت کرده بود و اتهام محاربه داشت ولی دادگاه توبه‌اش را پذیرفته بود و رضایت شکات را هم جلب کرده بود. مهدی علی حتی منتظر بود تا دادگاه حکم آزادیش را صادر کند، ولی در کمال تعجب بردند و اعدامش کردند.”

وی در ادامه در خصوص جزئیات پرونده سامان یمینی گفت: “سامان به همراه برادرش ساسان برای اتهام قتل یک زن مسن در حین سرقت بازداشت شده بودند. ابتدا دادگاه به ساسان حکم اعدام داده بود و به سامان حکم ۱۵ سال زندان ولی ساسان به حکم اعتراض میزند و در دادگاه تجدیدنظر با نفوذ شاکی پرونده حکم هر ۲ نفر اعدام می‌شود. دو سال پیش حکم ساسان را اجرا کردند و امروز نیز حکم سامان به اجرا درآمد. این درحالی است که پزشکی قانونی از ابتدا تایید کرده بود که مقتول بر اثر ترس و سکته قلبی جان سپرده است.”

همچنین ابوالفضل غنی‌پور، دیگر زندانی متهم به قتل که به همراه این افراد به سلول انفرادی منتقل شده بود پس از اخذ مهلت ۳ ماهه از واحد اجرای احکام برای گرفتن رضایت خانواده مقتول  به بند عمومی زندان بازگردانده شد.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، ابوالفضل غنی پور و مهدی علی به همراه دستکم ۸ زندانی دیگر با اتهام قتل عمد و محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیشتر احکام اعدام آنها توسط دادگاه کیفری و شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود جهت اجرای اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شدند. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقوانین اجرای حکم اعدامقاتل قتل عمدقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نقسقصاص در ایرانمهدی علیمتهم به قتل عمدمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمحمد یدیمحمدیدیمسوولان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرنقض حکم اعدام در ایرانگذشت از قصاصاندرزگاه ۱ زندان رجایی شهر کرجاندرزگاه ۳ زندان رجایی شهر کرجاتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای قصاص نفساجرای حکم قصاصاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زنداناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مهدی علیاعدام مواد مخدراعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام مجازات غیرانسانیاعدام محمد یدیاعدام محمدیدیاعدام اجرای حکم اعداماعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان رجایی شهراعدام در زندان رجائی شهراعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان در ایراناعدام سامان یمینیتائید حکم اعدامحق حیات در ایرانحکم قصاصحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحدود و قصاصحسن قبادی زندان رجایی شهر کرجزندان رجاییزندان رجایی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجایی شهر در کرجزندان رجائیزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانزندانیان زندان رجایی شهرزندانیان زندان رجائی شهرسلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرجسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجایی شهر کرجسامان یمینیصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: