•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

بازداشت ۳ شهروند ساکن شهرستان مریوان توسط نیروهای امنیتی

0
298

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان مریوان ۳ شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، حامد دادستان – متولد: ۱۳۴۹ به همراه پسرش، سوران دادستان – متولد:  ۱۳۷۷ و حمدی دبستانی – متولد: ۱۳۵۹، جملگی افراد از اهالی روستای درگاه شیخان از توابع شهرستان مریوان، توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

یک منبع مطلع در مورد وضعیت این افراد به کُردپا اعلام کرد: “نیروهای امنیتی به منازل این ۳ شهروند یورش برده و این افراد را بازداشت کردند. از لحظه بازداشت علیرغم پیگیریهای خانواده این ۳ نفر مراجعه آنها به مراجع قضائی و انتظامی هیچگونه خبری از وضعیت این افراد به دست نیامده است.”

تا لحظه انتشار این خبر، از دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این ۳ نفر اطلاعی در دسترس نیست. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایرانهمکاری با احزاب کوردیهجوم نیروهای امنیتییورش نیروهای امنیتیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستانبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت حمدی دبستانیبازداشت حامد دادستانبازداشت حامددادستانبازداشت سوران دادستانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشتگاه نیروهای امنیتیحمدی دبستانیحامد دادستانحامددادستاندادگاه انقلاب شهرستان مریوانروستای درگاه شیخانروستای درگاه شیخان شهرستان مریوانسوران دادستانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان مریوانشهرستان مریوان استان کردستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: