•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

حکم اعدام یک زندانی در زندان نصرآبادِ زابل اجرا شد

0
133

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی متهم به جرائم موادمخدر در زندان نصرآباد زابل اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه یکشنبه ۶ آذر ماه ۱۴۰۱، چنگیز گرگیج، زندانی متهم به حمل و نگهداری نوعی از موادمخدر، در زندان مرکزی شهرستان زابل از توابع استان سیستان و بلوچستان، اعدام شد.

براساس این گزارش، اتهامی که منجر به صدور حکم اعدام بر علیه چنگیز گرگیج شد (حمل و نگهداری موادمخدر) عنوان شده است.

لازم به ذکر است، چنگیز گرگیج، در سال ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان زابل به اتهام موادمخدر دستگیر و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط دادگاه انقلاب این شهرستان به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام صادره بدوی پس از ارجاع پرونده چنگیز گرگیج به دیوان عالی کشور عینا تائید و پرونده وی به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان زابل ارجاع شده بود.

اجرای حکم اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر، توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.