جمعه , ۱۱ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 31

احکام اعدام ۲ زندانی در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد

0
156

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵آذر ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۲ زندانی متهم به جرائم موادمخدر در زندان مرکزی شهر زاهدان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه دوشنبه ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۱، ناصر عمرزهی – متولد: ۱۳۶۸ – فرزند: چراغ، متاهل و دارای ۲ فرزند – ساکن شهرستان خاش، علیرضا نارویی – متولد: ۱۳۶۲ – فرزند: ولی محمد – متاهل و دارای ۳ فرزند – اهل استان سیستان و بلوچستان – ساکن شهرستان خاش، در مجموع ۲ زندانی متهم به جرائم مواد مخدر محبوس در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.

براساس اعلام یک منبع مطلع:”ناصر عمرزهی و علیرضا نارویی به همراه انوشیروان عمرزهی و غلامرسول مزارزهی، از بابت یک پرونده مشترک در سال ۱۳۹۱ به اتهام حمل و نگهداری موادمخدر دستگیر شدند و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط شعبه دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شدند.”

لازم به اشاره است، احکام اعدام غلام رسول مزارزهی و انوشیروان مزارزهی، در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۴۰۱، در زندان مرکزی زاهدان اجرا شده بود.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.