•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

محکومیت مهدی سوفالی به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی

0
129

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۴ آبان ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی با صدور دادنامه ای مهدی سوفالی را به حبس تعزیری و منع خروج از کشور محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از بی بی سی فارسی، روز یکشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۴۰۱، مهدی سوفالی، تهیه کننده موسیقی، محبوس در زندان تهران بزرگ، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال منع خروج از کشور محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران که به مهدی سوفالی ابلاغ شده این فعال هنری از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه و  به تحمل ۵ سال حبس و ۲ سال هم منع خروج از کشور، محکوم شده است.

در بخش از این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است:”ابوالقاسم صلواتی با تبدیل قرار بازداشت مهدی سوفالی به وثیقه برای تودیع و آزادی موقت وی مخالفت کرده و او به زندان تهران بزرگ منتقل شده است.”

لازم به اشاره است، مهدی سوفالی، در تاریخ ۲۰ مهرماه۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی به همراه سپهر گرشاسبی در خیابان دکتر شریعتی تهران بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین ابتدا به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و سپس به بند ۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه منتقل شده بودند.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاابوالقاسم صلواتیمحاکمه ناعادلانهشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانشعبه۱۵ دادگاه انقلاب تهرانحقوق بشر در ایران،مهرماه۱۴۰۱۱۴۰۱،اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱دادگاه انقلاب تهرانبلاتکلیفی در بازداشتتظاهرات سراسریابوالقاسم صلواتی قاضینقض حقوق بشر در ایران،مهر ۱۴۰۱بازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱تظاهرات سراسری،شعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه۱۵ دادگاه انقلابتظاهرات سراسری در ایرانشعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهرانمنع خروج از کشورمهر ماه ۱۴۰۱مهدی سوفالیشعبه۱۵دادگاهممنوعیت خروج از کشورشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب در تهرانابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاببازداشت بلاتکلیفتظاهرات سراسری ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱بازداشت بلاتکلیفیابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵بازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتگاهتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱قاضی ابوالقاسم صلواتیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم ممنوعیت خروج از کشوراعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات آبان۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱حبس تعزیریفعال حقوق بشر در ایرانتداوم بلاتکلیفی در بازداشتدادگاه انقلاب تهران ابوالقاسم صلواتیشعبه ۱۵دادگاه انقلاب در تهرانلیدری اعتراضاتاعتراضات آبان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱حبسشعبه ۱۵شعبه۱۵دادگاه انقلاب تهرانشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهران،اعتراضات سراسری ایرانشعبه۱۵اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.