•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

حکم اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد

0
115

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رکنا، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل عمد که فروردین ماه سال جاری با چاقو فردی به نام‌فرشاد را در شهرستان اسلامشهر از توابع استان تهران به قتل رسانده بود در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد.

این قتل در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۱ به وقوع پیوست و این پرونده یکی از جنجالی ترین پرونده های امسال بود که با قتل فرشاد – موبایل فروش اسلامشهری در مغازه اش رقم خورد.

ماجرا از این قرار بود که دو جوان با انگیزه سرقت در مغازه مقتول به نام فرشاد با او قرار گذاشته بودند و در لحظه سرقت یکی از سارقان با وارد کردن ضربه چاقو به گردن مقتول موجب مرگ او شد.

در کلیپ منتشر شده لحظه چاقو خوردن مقتول و راه افتادن حمام خون در مغازه اش به تصویر کشیده شد که یکی از فجیع ترین کلیپ های منتشر شده در فضای مجازی بود.

متهمان ساعتی بعد از قتل توسط ماموران پلیس در نزدیکی محل حادثه شناسایی و دستگیر شدند.

متهم به قتل با درخواست اولیای دم به قصاص در ملا عام محکوم شد و حکم صادر شد و این حکم در دیوانعالی کشور مهر تائید خورد و به این ترتیب شمارش معکوس برای اجرای حکم متهم به قتل آغاز شده بود.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.