•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اراک اجرا شد

0
148

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۸آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی متهم به جرائم موادمخدر در زندان مرکزی اراک اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز سه شنبه ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۱، سعید مقدم، متولد: ۱۳۷۲، زندانی متهم به جرائم مواد مخدر و محبوس در زندان مرکزی اراک مرکز استان مرکزی، که پیشتر حکم وی توسط دیوان عالی‌ کشور تائید شده بود اعدام شد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است:”سعید در سال ۱۳۹۹ به اتهام حمل و نگهداری نوعی از موادمخدر دستگیر و پس از طی مراحل قضایی به اعدام محکوم شده بود.”

اجرای حکم اعدام سعید مقدم تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه های رسمی داخل کشور اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.