•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

گزارشی از بازداشت شهروندان در قم، فردیس کرج و فریدونکنار

0
99

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۷آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در استانهای البرز و قم چند تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌ همچنین، فرمانده انتظامی شهرستان فریدونکنار از بازداشت تعدادی از شهروندان به اتهام شعارنویسی خبرداد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری مهر، طی روزهای اخیر، سه تن از شهروندان نوجوان، ساکن فردیس از توابع کرج، مرکز استان البرز، به اتهام(شعارنویسی)، (پخش تراکت برای برگزاری تجمع اعتراضی) و (ارسال فیلم و عکس از اعتراضات برای رسانه های خارج از کشور)، توسط ماموران اطلاعات سپاه در قرارگاه امام حسن مجتبی در این استان بازداشت شدند.

این گزارش بصورت یک ویدئو از اعترافات اجباری ۲ دختر با سنین بین ۱۵ تا ۲۰ ساله به اتهام (پخش اعلامیه و تراکت برای تجمع اعتراضی) و یک پسر نوجوان با سن حدود ۱۸ ساله به اتهام (ارسال فیلم و عکس از اعتراضات سراسری برای رسانه‌ های خارج از کشور) تهیه شده است.

تا لحظه تنظیم این خبر از وضعیت و مکان نگهداری این ۳ نوجوان بازداشت شده اطلاعی در دست نیست.

اما خبرگزاری تسنیم هم در خبری اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در استان قم‌ تعدادی از شهروندان را به اتهام(اقدامات مخل امنیت در فضای مجازی) بازداشت کردند.

در این گزارش با استناد به بیانیه روابط عمومی سپاه علی ابن ابیطالب قم ادعا شده:”تعدادی از سرشکبه های اصلی فعال در فضای مجازی که نقش هدایتگری برای انجام‌ اقدامات مخل امنیت در استان را داشتند شناسایی و دستگیر شدند.”

همچنین در بخش دیگری از اطلاعیه سپاه پاسداران ادعا شده:”اعضای این شبکه در طی اغتشاشات اخیر فعالیتهای گسترده ای را در زمینه دعوت سایر شهروندان له اغتشاشات، تشویق به شعارنویسی، توزیع تراکت، توهین به روحانیت (عمامه پرانی) و سایر اقدامات مخل امنیت عمومی داشتند.”

در ادامه نیز، وبسایت شمال نیوز اعلام کرد؛ امروز پنجشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱، حسن هاشم پور، فرمانده انتظامی شهرستان فریدونکنار واقع در استان مازندران از بازداشت تعدادی از شهروندان به اتهام(شعارنویسی به قصد برهم زدن امنیت) و (تحریک جامعه) خبر داد.

فرمانده انتظامی شهرستان فریدونکنار در تشریح این خبر مدعی شد:”شهروندان فریب خورده با شعار نویسی هنجارشکنانه در شهرستان، قصد برهم زدن امنیت و تحریک جامعه را داشتند که توسط ماموران پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شهرستان شناسایی و دستگیر شدند.”

لازم به اشاره است در هیچ از این ۳ گزارش به نام و نام خانوادگی افراد اشاره نشده و فقط در گزارش خبرگزاری مهر که با توجه به انتشار یک کلیپ کوتاه از اعتراف اجباری ۳ نوجوان منتشر شده اما به هویت بازداشت شدگان‌ اشاره ای نشده است.‌

در ادبیات گفتاری، نوشتاری و محاوره ای مسئولان قضایی، انتظامی، امنیتی و حکومتی جمهوری اسلامی در ایران به شهروندان معترض (اغتشاشگر) و به تجمعات اعتراضی (اغتشاشات) می گویند تا از این طریق بتوانند دامنه سرکوب و ارعاب را بر جامعه ایران‌بیش از پیش گسترش دهند.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

همچنین، در پی شدت گرفتن اعتراضات و افزایش موج بازداشتها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازمان‌ ملل متحد به درخواست آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را با هدف بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران برگزار کرد و به تشکیل کمیته ای حقیقت یاب برای بررسی وقایع صورت گرفته در ایران رای مثبت داد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاسپاه پاسدارانسرکوب آزادی بیاناعتراضات سراسریمحرومیت از دادرسی عادلانهماموران اطلاعات سپاه پاسداراناعتراضات سراسری ایرانبازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱فریدونکنار مازندرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمفردیسسرکوب آزادی اندیشه در ایرانشهرستان فریدونکناراعتراضات سراسری دانشجویانآبان ماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری،شهرک فردیس کرجاستان قماعترافات اجباریشعارنویسیتظاهرات سراسریحقوق بشر،سرکوب آزادی اندیشه،محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱اداره نظارت و پیگیری اطلاعات سپاهاعتراضات سراسری فریدونکنارسپاهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانتظاهرات سراسری در ایراننقض حقوق بشر در ایران،مهرماه۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱کشته شدگان اعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری استان البرزاعتراف اجباریفردیس کرجسرکوب آزادی بیان و عقیدهبازداشت و سرکوب آزادی بیانسپاه قممهر ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱آذرماه۱۴۰۱ایران۱۴۰۱سرکوب آزادی بیان در ایراناداره اطلاعات سپاهمحرومیت از حق دادرسی عادلانهقرارگاه ثارللهسرکوب آزادی اندیشهمهر ماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱آذر ماه ۱۴۰۱سپاه امام‌حسن‌مجتبیشعار نویسیفریدونکنارپخش تراکتسرکوب آزادی بیان و اندیشهتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری کرجآذر۱۴۰۱سپاه استان قماعتصابات سراسریسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانماموران اطلاعات سپاهاعتراضات ۱۴۰۱بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱مهر۱۴۰۱قرارگاه امام‌حسن‌مجتبی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.