•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

حکم اعدام دستکم یک زندانی در زندان تایباد اجرا شد

0
447

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۶دی ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دستکم یک زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در زندان شهرستان تایباد اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه شنبه ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱، حکیم دهمرده، متولد: ۱۳۷۳، فرزند: خوشدل، متاهل، دارای ۲ فرزند، اهل استان سیستان و بلوچستان، ساکن شهرستان تایباد از توابع استان خراسان رضوی، محبوس در زندان تایباد از بابت اتهام (موادمخدر) اعدام شد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است:”حکیم در سال ۱۳۹۷، به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر دستگیر و به اعدام محکوم شد و حکم اعدام وی در تاریخ ۲۸ آبان ماه بدون اطلاع خانواده اش اجرا شد.”

اجرای حکم اعدام حکیم دهمرده، تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه ها و یا منابع رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.