دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی قزوین اجرا شد

0
171

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۶بهمن ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دستکم یک زندانی متهم به(قتل عمد) در زندان چوبیندر استان قزوین، اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه ۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، رضا آقاله، متولد: ۱۳۴۵، زندانی متهم به(قتل عمد) و محبوس در زندان مرکزی (چوبیندر) استان قزوین، در پی مخالفت ولی دم برای رضایت، اعدام شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر سازمان حقوق بشر ایران:”رضا آقاله پیش از اعدام، مدت ۸ سال را در زندان به‌سر برده بود و در این مدت سه بار جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. او پدر سه فرزند بود.”

لازم به اشاره است، اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.