سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

حکم اعدام‌ یک‌ زندانی در تبریز اجرا شد

0
105

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۳بهمن ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی تبریز اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رکنا، سحرگاه یکشنبه ۹ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، سعید – نام خانوادگی نامشخص، متولد: ۱۳۷۳، زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان مرکزی تبریز که پیشتر حکم قصاص وی توسط شعبه اول دادگاه کیفری ۱ استان آذربایجان شرقی صادر و در دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد.

شرح چگونگی این قتل از تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۹ آغاز شد که گزارش قتل مردی ۳۸ ساله در یکی از محلات تبریز به کارآگاهان پلیس آگاهی تبریز اعلام شد و آنان بلافاصله برای بررسی صحنه جرم و دستگیری عوامل این قتل وارد عمل شده و موفق به دستگیری متهمان در اسرع وقت شدند؛ متهمانی که با دستگیری آنان پرده از راز مرگ مرد ۳۸ ساله که دارای ۲ فرزند بود برداشته شد. رازی که با آوردن کیک تولد به در خانه زنی جوان از سوی مقتول برملا و نهایتا منجر به قتل وی شد.

متهم ردیف اول این پرونده به نام سعید، پسری ۲۷ ساله، وقتی مقابل کارآگاهان پلیس آگاهی و نیز بازپرس پرونده قرار گرفت اقرار به ارتکاب جرم کرد و گفت:”منزل دوستم ناهید نشسته بودم که صدای زنگ در خانه به صدا درآمد؛ وقتی بیرون رفتم با مرحوم روبرو شدم که برای ناهید کیک آورده بود؛ مقتول وقتی مرا دید کیک را به سمت من پرتاب کرد که این امر منجر به بروز درگیری بین ما شد که در این حین با چاقو ضربه ای به پهلوی وی زدم.”

بعد از گذشت ۱ سال از وقوع این قتل، جلسه اول رسیدگی به اتهام این پسر جوان در شعبه ۱ داگاه کیفری ۱ استان آذربایجان شرقی برگزار شد که به دلیل ادعای متهم پرونده مبنی بر وجود شاهدان عینی، دادگاه جلسه دیگری را برای رسیدگی به این پرونده اختصاص داد.

جلسه دوم دادگاه، در تاریخ ۱۶بهمن ماه سال ۱۴۰۰، برگزار شد و در ابتدای جلسه رسیدگی، رئیس دادگاه از اولیای دم (پدر و مادر مقتول) خواست تا شکایت خود را به دادگاه ارائه دهند که هر دو درخواست قصاص را از دادگاه خواستار شدند. البته یکی از شهود کلا در جلسه حضور نیافت و شاهد دیگر نیز مدعی شد در خصوص این پرونده هیچ رویدادی را شاهد نبوده است.

بعد از درخواست قصاص از سوی اولیای دم مقتول، رئیس دادگاه از متهم جوان خواست تا اظهارات و دفاعیات خود را به دادگاه ارائه دهد که پسر جوان رو به قاضی گفت:”وقتی زنگ خانه به صدا درآمد من رفتم در را باز کردم بعد از باز کردن در با مردی روبرو شدم که دستش یک تکه کیک بود، تا مرا دید کیک را به سمت من پرتاب و چاقویی از جیبش درآورد و به سمت من انداخت؛ که به من نخورد. من نیز چاقو درآورده و به سمت وی انداختم که نمی دانم به او خورد یا نه؟!”

بعد از اظهارات متهم ردیف اول، قاضی از متهم ردیف دوم، ناهید، خواست تا اظهارات و دفاعیات خود را به دادگاه ارایه دهد که زن جوان روبه قاضی گفت:”اصلا قصد نداشتم باعث مرگ مرحوم شوم، اما اتفاقی است که افتاده.”

سپس قضات دادگاه شعبه اول کیفری ۱ استان آذربایجان شرقی، سعید را به اتهام ارتکاب (قتل عمد) به اعدام محکوم کردند و حکم وی پس از ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور عینا تائید و به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب تبریز ارجاع شد. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هاقصاص نفسنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر د ر ایراناجرای قصاص نفساجرای مخفیانه حکم اعدامزندان تبریز،اجرای حکم اعدامنقض حقوق بشرمجازات اعدام در زندانهای ایرانبندقرنطینه زندان تبریززندان‌تبریزطرح لغو مجازات اعدامقوانین اجرای حکم اعدامموارد نقض حقوق بشرقرنطینه زندان تبریزمجازات اعدام در جمهوری اسلامیمجازات اعدام درقتللغو حکم اعدامموارد نقض حقوق بشر در ایراناعتراض در زندان تبریزمجازات اعدام،نقض حکم اعداممجازات اعداماعدامنقض حکم اعدام در ایراناعدام شهرام بایگان در زندان تبریزقصاص نفس،اعدام‌زندان تبریزقتل عمدلغو مجازات اعداماعدامیانروزبه پیری زندان تبریزنقض حقوق بشر در ایران،اعدام‌در زندان تبریزاعدام قتل عمداعدامیقصاص نفس در ایرانابلاغ حکم اعدامقصاص کردناعدام در زندان‌ تبریزمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمحمد رجبی حکم اعدامنقض حقوق بشر ایراناعدام سعید در زندان تبریز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.