•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

احکام اعدام ۴ زندانی در شیراز و نیشابور اجرا شد

0
68

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام‌دستکم ۴ زندانی با جرائم موادمخدر و قتل عمد در زندان مرکزی شیراز و زندان شهرستان نیشابور اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه یکشنبه ۳۰ مرداد ماه ۱۴۰۱، فریبرز جامعی – زندانی متهم به جرائم موادمخدر و حسین‌محسنی – زندانی متهم به قتل به همراه یک زندانی زن با هویت نامشخص – به‌اتهام قتل عمد در زندان عادل آباد شهر شیراز مرکز استان فارس اعدام شدند.‌همچنین،‌ سحرگاه سه شنبه ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، احمد کرمی – متولد: ۱۳۶۴، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان شهرستان نیشابور نیز اعدام شد.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”احمد کرمی پدر یک فرزند بود و برسر اختلاف مالی مرتکب قتل شده بود. او پیش از اعدام حدود ۴ سال در زندان بود.”

اعدام این سه زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.
صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.