•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

احضار سیامک فرج زاده، فعال ملی مدنی به دادسرا

0
52

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز با ارسال ابلاغیه ای سیامک فرجزاده کردلقان را احضار کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، سیامک فرجزاده کردلقان، اهل شهرستان اهر و ساکن تبریز مرکز استان آذربایجان غربی، با دریافت ابلاغیه‌ای که از طریق سامانه  الکترونیکی ثنا دریافت کرده به شعبه ۱۵بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز احضار شد.

براساس این گزارش، علت تشکیل پرونده قضایی بر علیه سیامک فرج زاده کردلقان، پخش بیانیه برای برگزاری تجمع اعتراضی در قلعه بابک عنوان شده این.

لازم به ذکر است، سیامک فرج زاده کردلقان، در تاریخ ۹ تیر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان کلیبر، هنگام پخش بیانیه های چاپی جهت برگزاری تجمع اعتراضی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه امنیتی و طی مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.