سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد

0
99

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۰اسفند ماه ۱۴۰۱، حکم‌اعدام دستکم یک زندانی با اتهام(قتل عمد) در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، علی دودکانلو، زندانی متهم به (قتل عمد) و محکوم به قصاص نفس، محبوس در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد.

براساس این گزارش، اجرای حکم اعدام علی دودکانلو، در پی عدم رضایت ولی دم مقتول به اجرا درآمده است.

لازم به اشاره است، علی دودکانلو، در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، به همراه رامین شیرزادی و جلال طاهری، جهت اجرای احکام اعدام در زندان مرکزی ارومیه به سلول انفرادی منتقل شده بود.

جلال طاهری و رامین شیرزادی، با کسب مهلت از واحد اجرای احکام و جلب رضایت ولی دم مقتول برای پرداخت دیه بطور موقت تعلیق شده است.

اجرای حکم اعدام علی دودکانلو، تا لحظه تنظیم این خبر، توسط رسانه های داخلی و یا منابع داخل کشور اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.