جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

احضار مریم وحیدیان، روزنامه‌نگار به دادسرای زندان اوین

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۰اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، مریم وحیدیان را به جلسه تفهیم اتهام احضار کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز دوشنبه ۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، مریم وحیدیان، روزنامه نگار حوزه کارگری شاغل در روزنامه شرق، ساکن تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، جهت بازپرسی و تفهیم اتهام به شعبه دادسرای ناحیه ۳۳ تهران احضار شد.

براساس این گزارش، از مریم وحیدیان، خواسته شده تا جهت ارائه آخرین دفاع پیش از تنظیم کیفرخواست به دادسرای مستقر در زندان اوین مراجعه کند.

لازم به اشاره است، مریم وحیدیان، در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران، بازداشت و پس از انتقال به بند ۲ الف واقع در زندان اوین، پس از طی مراحل بازجوئی سپس در تاریخ ۷ دی‌ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان از زندان اوین آزاد شد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.