یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

انتقال محمد چهارگوشه به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
131

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۱اسفند ماه ۱۴۰۱، محمد چهارگوشه، زندانی متهم به (قتل عمد) جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح چهارشنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، محمد چهارگوشه، متولد؛ ۱۳۷۰، فرزند: ایرج، زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان رجایی شهر کرج، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”محمد چهارگوشه، ۷ سال پیش در پی ارتکاب یک‌فقره (قتل عمد) در یک درگیری، بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی توسط دادگاه کیفری ۱ محاکمه و به اعدام محکوم شده است.” 

این منبع مطلع افزود:”تلاش‌های بسیاری در طی این مدت ۷ سال برای جلب رضایت ولی دم مقتول صورت گرفته اما آنها حاضر به گذشت نیستند.” 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.