سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

احکام اعدام‌ ۴ زندانی در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد

0
103

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۹اسفند ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۴ زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، سحرگاه امروز جمعه ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، صالح قاسمی – فرزند: صوفی – اهل روستای زیندشت از توابع شهرستان سلماس، منصور عبدی زاده – فرزند: خالص – اهل هفتوان- از توابع شهرستان سلماس، جلال سرداریفر- فرزند: عثمان – اهل شهرستان نقده به همراه یک زندانی دیگر با هویت نامشخص، در مجموع ۴ زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در زندان مرکزی ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی اعدام شدند.

براساس این گزارش، صالح قاسمی، منصور عبدی زاده، جلال سرداریفر به همراه دیگر زندانی، در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، از بند عمومی زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای احکام اعدام به سلول‌های انفرادی منتقل شده بودند.

همچنین، دیگر زندانی که هویت وی مشخص نشده از شهروندان تُرک زبان اعلام شده اما از هویت وی اطلاعی در دسترس نیست.

اتهام منتسب شده به جملگی این ۴ زندانی در پرونده های جداگانه و مرتبط با جرائم (موادمخدر) عنوان شده و احکام آنها پس از صدور در دادگاه انقلاب استان آذربایجان غربی در دیوان عالی کشور عینا تائید شده بود. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هاحقوق بشرمجازات اعدامزندانی موادمخدرحقوق بشر ایرانزندانی مواد مخدرنقض حقوق بشر در ایران اخباراعدام موادمخدر در ایرانجلال سرداریفراعدام منصور عبدی زادهارومیهاعدامزندانیان محبوس در زندان ارومیهقاچاق موادمخدر،اعدام جرایم مواد مخدراعدام جلال سرداریفرجرایم مواد مخدر در ایرانقصاص نفسنقض حقوق بشر در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانموارد نقض حقوق بشر در ایراناعدام در زندان مرکزی ارومیهنقض حقوق بشر در ایران،اعدام موادجلال سرداری فرحقوق بشر در ایراناجرای اعدامسلب حیاتقاچاق مواد مخدرگارد زندان ارومیهجرایم موادمخدرنقض حکم اعداماعدام جلال سرداری فراجرای حکم اعدامنقض حقوق شهروندی در ایرانجرایم مواد مخدرقاچاق موادمخدرزندان ارومیه در ایرانارومیه آذربایجانغربیقاچاق موادمخدر در ایرانصالح قاسمیاعدام مواد مخدرباند قاچاق مواد مخدرمنشور حقوق شهروندیاعدام موادیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانارومیه آذربایجان غربیقاچاق مواد در ایراناعدام‌ صالح قاسمیزندان ارومیهقانون مجازات اسلامیاعدام موادمخدربیانیه نقض حقوق بشر در ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام موادمخدزقاچاق موادمنصور عبدی زادهحکم اعدامگزارش نقض حقوق بشر در ایرانحق حیاتاعدام در زندان ارومیهاعدام مواد مخدر در ایراناعدام مواد مخدزقاچاق مواد مخدر در ایراناعدام‌منصور عبدی زاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.