•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

احکام اعدام ۲ زندانی در زندان زابل اجرا شد

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۵شهریور ماه ۱۴۰۱، احکام‌ اعدام ۲ زندانی با جرائم موادمخدر در زندان شهرستان زابل اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه امروز شنبه ۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، غلامرضا کاظمی، متولد: ۱۳۵۷ به همراه رضا زحمتی، متولد: ۱۳۶۶، دو شهروند اهل زابل و زندانی محبوس در زندان نصرآباد این شهرستان با اتهام موادمخدر اعدام شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت:”این دو زندانی در یک پرونده مشترک در سال ۹۷ از بابت اتهام مواد مخدر در شهرستان زابل بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب زابل به ریاست قاضی احسان بابایی تبریزی، محاکمه و به اعدام محکوم شده بودند.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین، این دو زندانی، در تاریخ ۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، جهت اجرای احکام اعدام‌از بند عمومی زندان زابل به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بودند.‌

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.