•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

احکام اعدام ۳ زندانی در عادل آباد شیراز و بندرعباس اجرا شد

0
103

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷شهریور ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۳ زندانی با جرائم موادمخدر در زندانهای بندرعباس و عادل آباد شیراز اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه یکشنبه ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱،‌ رحیم قنبرزهی – فرزند: غلامشاه – متولد: ۱۳۶۱ – متاهل و دارای ۳ فرزند، مجتبی خادمی نژاد – حدودا ۳۷ ساله – تبعه کشور افغانستان، دو زندانی محبوس در زندان عادل آباد شیراز به همراه سعید سابکی – متولد: ۱۳۷۴ – فرزند: میردر – اهل محمدآباد شهرستان ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان – متاهل و دارای ۳ فرزند خردسال – زندانی محبوس در زندان بندرعباس، با اتهام مواد مخدر اعدام شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت:”رحیم قنبرزهی، در سال ۱۳۹۶ به اتهام مرتبط با مواد مخدر در شهرستان فسا بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد و در دادگاه انقلاب شیراز به اعدام محکوم شد. مجتبی خادمی نژاد نیز با اتهام مواد مخدر در سال ۱۳۹۶ در شیراز بازداشت و در دادگاه انقلاب آن شهر به اعدام محکوم شده بود.”

همچنین یک منبع مطلع در خصوص اعدام سعید سابکی افزود:”وی به همراه اسماعیل برگریزان در سال ۱۳۹۷ از بابت یک پرونده مشترک با اتهام مواد مخدر، در شهر بندر عباس بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی توسط دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم و احکام‌ آنها در دیوان‌عالی کشور عینا تایید شده بود.‌

لازم به ذکر است، اجرای احکام اعدام اسماعیل برگریزان‌ و سعیدسابکی بطور همزمان در زندان بندرعباس بوده است.

اعدام این ۳ زندانی تا لحظه تنظیم گزارش از سوی رسانه های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.