•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

گزارشی از وضعیت سارا سیاه پور، فرهنگی محبوس در سلول انفرادی

0
52

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۷شهریور ماه ۱۴۰۱، سارا سیاه پور، معلم و فعال صنفی فرهنگیان در بازداشتگاه قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران محبوس شده است.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون صنفی معلمان ایران، صبح روز یکشنبه ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، سارا سیاه پور، معلم و فعال صنفی فرهنگیان به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای زندان اوین اعزام و تفهیم اتهام شد.

براساس این گزارش، سارا سیاه پور، در شعبه ۳ بازپرسی دادسرای زندان اوین با مادر خود ملاقات کوتاهی کرد افزود ارگان بازداشت کننده وی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران است اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، سارا سیاه پور، در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی، جهت بازجوئی به سلول انفرادی در بند۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

همچنین، سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.