•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

احکام اعدام ۲ زندانی در شیراز و اصفهان اجرا شد

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۰شهریور ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۲ زندانی با اتهام قتل عمد در زندانهای دستگرد اصفهان و عادل آباد شیراز اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه ۹شهریور ماه ۱۴۰۱، عارف ملکی، متولد: ۱۳۷۲، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان عادل آباد شهر شیراز مرکز استان فارس اعدام شد. همچنین سحرگاه امروز پنجشنبه ۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، حمیدرضا مردانی، زندانی متهم به قتل عمد در زندان دستگرد استان اصفهان اعدام شد.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”حمیدرضا مردانی، از حدود ۳سال پیش به اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. او را دو هفته پیش از زندان کاشان برای اجرای حکم به زندان دستگرد اصفهان منتقل کرده بودند.”

همچنین در خصوص اجرای حکم اعدام عارف ملکی یک منبع مطلع افزود:”او از حدود ۳ سال پیش بازداشت و در زندان به‌سر میبرد.”

اعدام این ۲ زندانی، تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.