•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

احکام‌ اعدام ۲ زندانی در زندان عادل آباد شیراز اجرا شد

0
72

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰شهریور ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۲ زندانی با جرائم قتل عمد و مواد مخدر در زندان عادل آباد شهر شیراز اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، رمضان جعفرزاده، زندانی متهم به جرائم موادمخدر به همراه محمد محمدی قائد، زندانی متهم به قتل عمد، در زندان مرکزی(عادل آباد) شهر شیراز اعدام شدند.

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران:”این ۲ زندانی از حدود سال ۱۳۹۹ با حرام مواد مخدر و قتل عمد دستگیر و پرونده آنها در محاکم انقلاب و کیفری استان فارس بررسی و به اعدام محکوم شدند.‌”

اجرای احکام اعدام ۲ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.‌

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.